Recent updates


Recent Comments

Commissioner of the Navy - British

Extant from : 1796 until 1829

A member of the Navy Board


 

Date fromDate toHolderSource
1686/04/171688/10/12
Sir Richard HaddockBritish
Naval Sailor
Service 1656-1690
CSORN
1689/10/281690/06/24
Henry PriestmanBritish
Naval Sailor
Service 1672-1699
HPO
16911706
John HillBritish
Administrator
Service 1691-1706
ref:707
1695/04/01 
James SotherneBritish
Administrator
Service 1677-1695
ADM 6/3/43
ADM 6
17121712
George St LoeBritish
Naval Sailor
Service 1706-1712
(Chatham Dockyard)
ADM 6/11
17321739
The Hon. Robert ByngBritish
Administrator
Service 1732-1739
HPO
17351741/03/08
George PurvisBritish
Naval Sailor
Service 1695-1741
ADM 107/1/276
HPO
1741/03/07 
Francis GashryBritish
Administrator
Service 1736-1741
ADM 6/15/396
ADM 6/15
1743/04/06 
John ClevelandBritish
Administrator
Dockyard Staff
Service 1731-1743
ADM 6/16/167
ADM 6/16
1747/07/10 
Daniel DevertBritish
Dockyard Staff
Service 1722-1756
ADM 6/17/242
ADM 6/19
1779/11/261783/02
John LaforeyBritish
Naval Sailor
Service 1748-1797
(Barbados & the Leeward Islands) ADM 6/22/54
ADM 6/22
17931796
Harry HarmoodBritish
Naval Sailor
Service 1752-1809
ref:980
1793/121795/10/02
Samuel MarshallBritish
Naval Sailor
Service 1753-1787
ref:676
1801/11/231809/02
Harry HarmoodBritish
Naval Sailor
Service 1752-1809
ref:980