Watkin Owen Pell


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1788CSORN
First Known Service11.11.1806CSORN
Last Known Service11.2.1861CSORN
Date of Death29.12.1869CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
11.11.1806 LieutenantCSORN
1809 Mercury (28), LieutenantTRN5
23.4.1809 Bombardment of Pesaro 
29.3.1810 CommanderCSORN
11.18101.11.1813Thunder (8), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
1.11.1813 CaptainCSORN
10.18141815Menai (26), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
5.18331837Forte (38), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
184021.8.1841Howe (120), Captain and Commanding Officer 
5.9.1848 Rear-Admiralref:1059
28.12.1855 Vice-Admiralref:1059
11.2.1861 Admiralref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

PELL, Sir WATKIN OWEN (1788–1869), admiral, son of Samuel Pell of Sywell Hall, Northamptonshire, and, on the mother's side, grandson of Owen Owen of Llaneyher, Denbighshire, entered the navy in April 1799 on board the Loire, and on 6 Feb. 1800 lost his left leg in the capture of the French frigate Pallas, supported by a battery on one of the Seven Islands (James, iii. 6). He was consequently discharged, and remained on shore for the next two years, at the end of which time he rejoined the Loire. After serving in various ships on the home and West Indian stations, he was promoted on 11 Nov. 1806 to be lieutenant of the Mercury frigate, then on the Newfoundland station, and afterwards in the Mediterranean, where, as first lieutenant in command of the Mercury's boats, he repeatedly distinguished himself in cutting out gunboats or small armed vessels on the coast of Spain or Italy, and on one occasion, on 1 April 1809, was severely wounded in the right arm (ib. v. 37). In August 1809 he was presented by the Patriotic Society with 80l. for the purchase of a sword, and on 29 March 1810 was promoted to the rank of commander. In the following October he was appointed to the Thunder bomb, and was during the next two years mainly employed in the defence of Cadiz. On 9 Oct. 1813, as he was returning to England to be paid off, he fell in with and, after a sharp engagement, captured the Neptune privateer, of much superior force, for which, and other good service, he was advanced to post rank on 1 Nov. 1813. From 1814 to 1817 he commanded the Menai frigate on the coast of North America. In May 1833 he commissioned the Forte, and in her acted as senior officer on the Jamaica station till March 1837. On his return to England he was knighted by the queen, and, in accordance with the intention of William IV, was nominated a K.C.H. by the king of Hanover. In 1840 he was appointed to the Howe, and in August 1841 to be superintendent of Deptford victualling yard, from which he was shortly after moved to be superintendent of Sheerness dockyard, and in December to be superintendent of Pembroke dockyard, where he remained till February 1845, when he was appointed a commissioner of Greenwich Hospital. He became a rear-admiral on 5 Sept. 1848, vice-admiral on 28 Dec. 1855, admiral on 11 Feb. 1861, and died on 29 Dec. 1869.



Sources


IDDescriptionAuthorType
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner Smith / Syrett & DiNardoWeb Site
TRN5The Royal Navy : a history from the earliest times to the present Vol VWilliam Laid ClowesDigital Book
BWAS-1793British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Tuesday 15th of October 2019 11:08Madelaine KirkeBritish sloop 'Beagle' (1820) (10)
Monday 14th of October 2019 22:23Glenys HortonJames Peacock (d.1653)
Monday 14th of October 2019 16:49AvMBritish Merchant east indiaman 'Surat Castle' (1806)
Sunday 13th of October 2019 11:43Tim OakleyBritish Fifth Rate frigate 'Penelope' (1798) (36)
Friday 11th of October 2019 20:50David PleguezueloOperations against Cartagena