Edward St Loe


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birthc.1682CSORN
First Known Service12.7.1701CSORN
Father?George St. Loref:1059
Last Known Service25.4.1713CSORN
Date of Death14.4.1729 - West Indies CSORN
Cause of DeathDiseaseCSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
12.7.1701 Lieutenant ADM 6/6/113ADM 6/6
12.7.170126.8.1701Hastings (32), Lieutenant ADM 6/6/113
Commission confirmed 3.9.1701
ADM 6/6
25.9.170122.1.1701/2Norwich (54), Second Lieutenant ADM 6/6/114ADM 6/6
23.1.1701/216.3.1701/2Boyne (80), Second Lieutenant ADM 6/6/138ADM 6/6
17.3.1701/22.1.1702/3Chichester (80), Second Lieutenant ADM 6/7/20ADM 6/7
9.9.1703 CaptainCSORN
9.9.17035.3.1703/4Pendennis (54), Captain and Commanding Officer ADM 6/8/23BWAS-1603
6.3.1703/47.1.1705/6Dolphin (24), Captain and Commanding Officer ADM 6/8/60BWAS-1603
1.6.170628.7.1706Gosport (32), Captain and Commanding Officer ADM 6/8/255BWAS-1603
28.7.1706 Gosport vs Jason 
24.10.17069.3.1707/8Tartar (32), Captain and Commanding Officer ADM 6/9/19BWAS-1603
14.3.1707/827.7.1710Salisbury Prize (50), Captain and Commanding Officer ADM 6/9/158
Commission confirmed 26.4.1708
BWAS-1603
28.7.171025.4.1713Defiance (64), Captain and Commanding Officer ADM 6/11/65BWAS-1603
15.1.1719/2028.4.1723Prince Frederick (70), Second Captain and Commanding Officer ADM 6/12/189BWAS-1714
29.4.172326.5.1728Bredah (70), Captain and Commanding Officer ADM 6/13/55BWAS-1714
16.12.172714.3.1727/28Appointed Commander-in-Chief — Jamaica ADM 6/13/185ADM 6/13
27.12.172722.4.1729Superb (64), Captain and Commanding OfficerBWAS-1603
15.3.1727/281729Appointed Commander-in-Chief — Jamaica ADM 6/13/199ADM 6/13
3.1728/29 Plymouth (60), as Flag Officer, Rear-Admiral of the BlueBWAS-1714
4.3.1728/29 Rear-Admiral of the Blue ADM 6/14/18CSORN

Notes on Officer


Biographyref:1059

ST. LO, EDWARD (1682?–1729), rear-admiral, probably the son of Commissioner George St. Lo, was born about 1682, and entered the navy in March 1695 on board the Lichfield with Lord Archibald Hamilton. In 1702 he was a lieutenant of the Chichester, one of the fleet with Sir George Rooke [q. v.] off Cadiz and at Vigo. On 9 Sept. 1703 he was promoted to be captain of the Pendennis in the fleet under Vice-admiral John Graydon [q. v.] in the West Indies and at Placentia. In 1704 he was again in the West Indies in the Dolphin, which in 1705 was employed in convoy service in the North Sea. In 1706 he was in command of the Gosport of 32 guns, appointed to convoy a fleet of merchant ships to Jamaica. On 28 July they fell in with two French ships of war, one of which, the Jason of 54 guns, engaged and took the Gosport after an obstinate defence. On 19 Oct. following St. Lo was tried for the loss of the ship and fully acquitted. He was shortly after appointed to the Tartar, also of 32 guns, which, during the following summer cruised from the Channel, in the Soundings, and as far as Lisbon. In 1708–1709–10 he commanded the Salisbury prize in the North Sea, and in May 1710 was appointed to the Defiance, a 64-gun ship, employed in the West Indies in 1711–12. On Christmas day 1712, on her way home from Jamaica, she put into Kinsale in distress, being fifty men short of complement and having eighty sick. She did not reach the Downs till 26 March 1713. In 1720–1 he was captain of the Prince Frederick, flagship of Rear-admiral Francis Hosier [q. v.] in the Baltic, and continued in her till 1723. In 1726 he went out to the West Indies in the Superbe, one of the squadron with Hosier, and succeeded temporarily to the chief command on Hosier's death on 25 Aug. 1727. He continued the blockade of Porto Bello for some little time longer, till, having ascertained that all the Spanish ships were laid up, and, for want of stores, quite unable to be fitted for sea, he returned to Jamaica. There he was superseded by Vice-admiral Edward Hopsonn on 29 Jan. 1727–8. The squadron returned to the Spanish coast in February, and on 8 May Hopsonn died, leaving the command again to St. Lo, who held it for eleven months, when he too died on 22 April 1729. He had been promoted on 4 March to the rank of rear-admiral, but had not received the news. He was unmarried, but by his will provided for a natural son, an infant.



Sources


IDDescriptionAuthorType
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner SmithWeb Site
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book
ADM 6/6ADM 6/6 Commission and Warrent Book 1699 2 June-1702 26 Jan Archive
ADM 6/7ADM 6/7 Commission and Warrent Book 1702 28 Jan.-1703 6 July Archive
BWAS-1603British Warships in the Age of Sail 1603 - 1714Rif WinfieldBook
BWAS-1714British Warships in the Age of Sail 1714 - 1792Rif WinfieldBook
ADM 6/13ADM 6/13 Commission and Warrent Book 1721 Feb.-1728 3 Oct. Archive

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Friday 16th of November 2018 11:12Roger HutchinsJames Hugh Talbot
Wednesday 14th of November 2018 08:27CyJosiah Dornford (c.1785-1855)
Wednesday 14th of November 2018 01:28Heather PritchardFrancis Dornford (d.1878)
Wednesday 14th of November 2018 00:54Heather PritchardJosiah Dornford (c.1785-1855)
Monday 12th of November 2018 21:44CyJohn Mathison (d.1764)