William Swiney


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
First Known Service10.1.1771CSORN
Last Known Service12.8.1819CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
10.1.1771 Lieutenant ADM 6/20/334CSORN
27.1.177714.2.1777Antigua (14), Lieutenant and Commanding Officer ADM 6/22/30
Issued by James Young (1717-1789), Barbados
Commission confirmed 24.9.1779
ADM 6/22
30.5.1777 Commander ADM 6/21/361ADM 6/21
30.5.177730.1.1778Comet (10), Commander and Commanding Officer ADM 6/21/361
Issued by James Young (1717-1789), Barbados
ADM 6/21
30.1.17782.5.1779Cygnet (14), Commander and Commanding Officer ADM 6/21/540
Issued by James Young (1717-1789), Barbados
Commission confirmed 13.4.1779
ADM 6/21
2.5.1779 Captain ADM 6/22/41CSORN
2.5.17798.1780Europe (64), Captain and Commanding Officer ADM 6/22/41
Issued by Marriot Arbuthnot (1711-1794), North America
Commission confirmed 27.10.1779
BWAS-1714
8.17805.1781Royal Oak (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
16.3.1781 Battle of Cape Henry 
17822.1784Assurance (44), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
10.1787 Atlas (98), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
20.2.1797 Rear-Admiral of the BlueCSORN
14.2.1799 Rear-Admiral of the RedCSORN
1.1.1801 Vice-Admiral of the BlueCSORN
23.4.1804 Vice-Admiral of the WhiteCSORN
9.11.1805 Vice-Admiral of the RedCSORN
28.4.1808 Admiral of the BlueCSORN
31.7.1810 Admiral of the WhiteCSORN
12.8.1819 Admiral of the RedTRN3


Previous comments on this page

Posted by Brian Stephens on Tuesday 22nd of April 2014 12:47

The Gentleman's Magazine, and Historical Chronicle, for the Year ..., Volume 99 p. 181 pub. 1829
Admiral Swiney.
Jan. 1. At Sydney Place, near Exeter, aged 8), William Swiney, esq. Admiral of the Red.
Admiral Swiney had served for 70 years in the Royal Navy. He began this long period of service at a very early age, on board the Hero, of 74 guns, commanded by the late Lord Mount-Edgecumbe, a few weeks before Sir Edward Hawke's action with Monsieur Onflans. He was made a Commander by Adm. Young, on the Leeward Island station; was promoted to the rank of Post-Captain in 1779, and appointed to the Europe, of 64 guns, then fitting for the flag of Adm. Arbutbnot, as Commander-in-Chief on the American station, with whom he continued till that Admiral was superseded by Adm. Digby. He then commanded the Royal Oak, of 74 guns, and finally, at the conclusion of the American war, returned to England in command of the Assurance, of 44 guns. He was actively employed on the American and West India station nearly the whole of the American war, and commanded the Villi- de Paris, of 120 guns, at Spithead, when the flag promotion took place. He was advanced to the rank of Rear-Admiral 1797, Vice-Admiral 1801, and Admiral in 1808.

Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Tuesday 11th of December 2018 08:08Steve GeorgeJames George
Tuesday 11th of December 2018 07:44Richard Alan WoodGeorge Henry Ayton (d.1865)
Monday 10th of December 2018 15:11Tim OakleyBritish sloop 'Ringdove' (1806) (16)
Sunday 9th of December 2018 22:31Tim OakleyFrench Privateer lugger 'L'Eglé' (1804)
Saturday 8th of December 2018 08:38SagittPolish Fourth Rate galleon 'Ritter Sankt Georg' (1627) (31)