Recent updates


Recent Comments



Arthur Phillip


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth11.10.1738 - Fulham, London, Fulham TRN3
First Known Service7.6.1761TRN3
Last Known Service4.6.1814TRN3
Date of Death31.8.1814 - BathTRN3

Event History


Date fromDate toEventSource
7.6.1761 LieutenantCSORN
1763 Placed on Half-PayE-WIKI
1775 Appointed a Post Captain in the Portugese Navy at Rio JanieroSNForum
1778 Returned to service in the Royal NavySNForum
2.9.1779 CommanderCSORN
2.9.177924.7.1781
Basilisk (8) 1776-1783
British 8 Gun
Unrated Sloop
1779 Renamed "Basilisk"
, Commander and Commanding Officer ADM 6/22/23
ADM 6/22
30.11.1781 CaptainCSORN
30.11.178123.12.1782
Ariadne (20) 1776-1814
British 20 Gun
6th Rate Ship
, Captain and Commanding Officer ADM 6/22/375
BWAS-1714
23.12.178215.5.1784
Europe (64) 1765-1814
British 64 Gun
3rd Rate Ship of the Line
1778 Renamed "Europe"
, Captain and Commanding Officer ADM 6/22/559
BWAS-1714
1784 Placed on Half-PayE-WIKI
15.12.178615.3.1790
Sirius (10) 1781-1790
British 10 Gun
Unrated Armed Storeship
1786 Renamed "Sirius"
, as Flag Officer, Commodore
BWAS-1714
13.5.178720.1.1788Commander of the First Fleet to Australia  
1788 Appointed as the first civil Governor of New South WalesSNForum
16.3.17966.10.1796
Alexander (74) 1795-1819
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
20.10.179627.9.1797
Swiftsure (74) 1787-1801
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
28.9.17978.2.1798
Blenheim (98) 1761-1801
British 98 Gun
2nd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
17981799Appointed to command the Sea Fencibles at Hampshireref:559
1.1.1801 Rear-Admiral of the BlueCSORN
23.4.1804 Rear-Admiral of the WhiteCSORN
9.11.1805 Rear-Admiral of the RedCSORN
25.10.1809 Vice-Admiral of the WhiteCSORN
31.7.1810 Vice-Admiral of the RedCSORN
4.6.1814 Admiral of the BlueCSORN


Previous comments on this page

Posted by tony willoughby on Friday 18th of August 2017 15:26

he started out as an apprentice whaler man - he joined the navy as an ordinary seaman on the Buckingham - transferred to the Stirling Castle and was at Havanna and promoted to lieutenant - became first civil governor of New South Wales - I hope that that is all correct


Posted by Cy on Friday 14th of July 2017 10:01

I did a little research and apparently he was also active in the Sea Fencibles from 1803 to 1805 when he retired. Just need to find the details to add to his history.


Posted by Tony Willoughby on Friday 14th of July 2017 08:23

many thanks


Posted by Cy on Thursday 13th of July 2017 13:21

Once an officer had achieved post rank, promotions were automatically achieved by seniority. Actually being given something to do however was a question of ability (mostly).

To answer your question, he simply lived a long time.


Posted by Tony Willoughby on Thursday 13th of July 2017 11:00

What did he do to deserve his promotions? Did he ever see action?


Posted by Tony Willoughby on Wednesday 12th of July 2017 07:46

Am trying to find out if Arthur Phillip ever went into battle between 1793 and 1815

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Saturday 18th of September 2021 11:58Linda C. Jones
Friday 17th of September 2021 16:14Candy Herwin
Friday 17th of September 2021 01:18John DickieLouisbourg Expedition
Thursday 16th of September 2021 15:05Michelle Lallement
Raymond-Antoine HaranFrench
Designer
Ship Builder
Wednesday 15th of September 2021 07:26John Manley
Isaac George ManleyBritish
Naval Sailor
Service 1768-1814