James Gambier


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1723ODNB
First Known Service1743ODNB
FatherJames Gambier, warden of the Fleet prisonODNB
MotherMary MeadODNB
WifeMary Ruck (d.1763)ref:676
WifeJane Montpeson (d. c1785)ref:676
WifeSarah NewcombeODNB
SonSamuel John Gambier (d.1789)ref:676
UncleSamuel Mead (d.1776)ODNB
NephewSir James Gambier (1756-1833)ODNB
Last Known Service9.7.1800ODNB
Date of Death28.1.1789 - Burlington Street, BathODNB

Event History


Date fromDate toEventSource
6.3.1743/44 Lieutenant ADM 6/17/5ADM 6/16
6.3.1743/4423.5.1744Buckingham (70), Fourth Lt. & Lt. at Arms ADM 6/17/5
Commission confirmed 24.9.1745
ADM 6/17
3.4.1746 Commander ADM 6/17/84ODNB
3.4.17465.12.1747Speedwell (10), Commander and Commanding Officer ADM 6/17/84ADM 6/17
5.12.1747 Captain ADM 6/17/291CSORN
5.12.174720.4.1748Flamborough (20), Captain and Commanding Officer ADM 6/17/291BWAS-1714
20.4.17489.5.1749Squirrel (20), Captain and Commanding Officer ADM 3/17/346BWAS-1714
19.4.175517.8.1756Sphinx (24), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/157BWAS-1714
17.8.175620.8.1756Namur (90), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/300ADM 6/18
20.8.175631.8.1756Defiance (60), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/302BWAS-1714
31.8.17568.4.1757Severn (50), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/305
Issued by Thomas Coates (1712-1767), Jamaica
ADM 6/18
8.4.175715.4.1757Lowestoffe (28), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/383ADM 6/18
4.2.17586.5.1763Burford (68), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/484BWAS-1714
6.6.175827.7.1758The Siege of Louisbourg 
16.1.175919.1.1759Attack on Martinique 
20.1.17591.5.1759Capture of Guadeloupe 
20.11.1759 Battle of Quiberon Bay 
29.3.176111.6.1761Expedition against Belle-Isle 
12.10.176615.11.1769Yarmouth (64), Captain and Commanding Officer ADM 6/20/143BWAS-1714
2.12.1767 Appointed Commander-in-Chief — River Medway and The Nore ADM 6/20/186ADM 6/20
11.7.17708.1771Appointed Commander-in-Chief — North America ADM 6/20/283ADM 6/20
11.7.17706.3.1772Salisbury (50), as Flag Officer, CommodoreBWAS-1714
1773 Appointed Comptroller of the Victualling Accountsref:676
25.8.1773 Appointed Governor of Royal Naval Academy ADM 6/20/528ADM 6/20
25.8.177326.1.1778Appointed Resident Commissioner at Portsmouth DockyardEWIKI
23.1.1778 Rear-Admiral of the Blue ADM 6/21/356CSORN
23.1.177811.6.1779Ardent (64), as Flag Officer, Rear-Admiral of the BlueBWAS-1714
26.1.177810.1778Appointed Commander-in-Chief — North AmericaEWIKI
19.3.1779 Rear-Admiral of the Red ADM 6/21/524CSORN
26.9.1780 Vice-Admiral of the Blue ADM 6/22/175CSORN
14.8.178312.2.1784Appointed Commander-in-Chief — Jamaica ADM 6/23/111ADM 6/23
6.11.178312.2.1784Europa (50), as Flag Officer, Vice-Admiral of the BlueBWAS-1714
24.9.1787 Vice-Admiral of the Red ADM 6/23/416CSORN

Notes on Officer


Biographyref:1059

GAMBIER, JAMES (1723–1789), vice-admiral, was the grandson of a Norman Huguenot who left France on the revocation of the edict of Nantes, brother of John Gambier, lieutenant-governor of the Bahamas, and uncle of James, lord Gambier [q. v.] He was made a lieutenant by Admiral Mathews in the Mediterranean in 1743, and, after serving in the Buckingham and Marlborough, was in April 1746 promoted to the command of the Speedwell sloop, employed in the North Sea. In December 1747 he was posted to the Flamborough, and after commanding many different ships was in February 1758 appointed to the Burford, in which he assisted at the reduction of Louisbourg, and in the following year at the capture of Guadeloupe and the unsuccessful attack on Martinique, coming home in time to take part in the battle of Quiberon Bay. While at Halifax in 1758, acting under orders from Boscawen, he destroyed a number of pestilent liquor sheds, and pressed the sutlers—a piece of good service which afterwards caused him much annoyance, some of the sutlers prosecuting him at common law, against which he was still, two years later, claiming the protection of the admiralty. After the battle of Quiberon Bay, the Burford continued attached to the grand fleet till the peace. From 1766 to 1770 he commanded the Yarmouth guardship at Chatham, and from 1770 to 1773 was commander-in-chief on the North American station, with his broad pennant in the Salisbury. In July 1773 he was appointed comptroller of victualling, but was almost immediately afterwards advanced to be resident commissioner of the navy at Portsmouth, a post which he held till his promotion to be rear-admiral on 23 Jan. 1778. He was then sent out to New York as second in command under Lord Howe, and was left for short intervals as commander-in-chief, first, on Howe's departure from the station, and, secondly, on Byron's leaving for the West Indies. On 26 Sept. 1780 he was advanced to the rank of vice-admiral, and in 1783-4 was commanderin-chief at Jamaica, with his flag on board the Europa. His failing health compelled his early return to England, and he died at Bath on 8 Jan. 1789. He was twice married, and left issue by his first wife.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Thursday 14th of November 2019 05:17Albert ParkerBritish Third Rate ship of the line 'Lennox' (1723) (70)
Thursday 14th of November 2019 03:56Tim OakleyBritish hired ketch 'Gleaner' (1808) (14)
Wednesday 13th of November 2019 18:36Tim OakleyBritish Sixth Rate post ship 'Arab' (1798) (22)
Wednesday 13th of November 2019 02:53Tim OakleyJoseph Briggs
Tuesday 12th of November 2019 02:21Tim OakleyBritish Fourth Rate frigate 'Cornwallis' (1805) (50)