John Thompson


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1776CSORN
First Known Service1776CSORN
Last Known Service9.6.1860CSORN
Date of Death30.1.1864CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
3.7.1793 LieutenantCSORN
28.4.1802 CommanderCSORN
7.18021803Tisiphone (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1714
22.1.18067.1807Fly (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
9.18071.1808Fly (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
3.18085.1809Bonne Citoyenne (20), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
10.180921.10.1810Halifax (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
21.10.1810 CaptainCSORN
1.10.1846 Superannuated Rear-Admiralref:1059
27.5.1854 Superannuated Vice-Admiralref:1059
9.6.1860 Superannuated Admiralref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

THOMPSON, JOHN (1776–1864), admiral, born in 1776, entered the navy in December 1787, and, having been borne on the books of various ships on the home station, joined the Lion in June 1792 with Captain Erasmus Gower [q. v.], and in her made the voyage to China. On his return he was promoted, on 18 Dec. 1794, to be a lieutenant of the Bombay Castle in the Mediterranean, one of the fleet with Hotham in the action off Toulon on 13 July 1795 [see Hotham, William, Lord], with Jervis during the blockade of Toulon in 1796, and wrecked in the Tagus in December 1796. For his exertions at that time in saving life he was commended and thanked by Vice-admiral Charles Thompson [q. v.], the president of the court-martial to inquire into the loss of the ship. He was afterwards in the Acasta in the West Indies, and, having distinguished himself in several boat expeditions, was appointed to his flagship, the Sans Pareil, by Lord Hugh Seymour [q. v.] After Seymour's death he was promoted by his successor, Rear-admiral Robert Montagu, on 28 April 1802, to the command of the Tisiphone sloop. He returned to England in January 1803, commanded a division of Sea Fencibles for a year, and in January 1806 was appointed to the Fly sloop, in which he was for some time in the West Indies, afterwards at the Cape of Good Hope and in the Plate River, where he had command of the flotilla intended to co-operate in the attack on Buenos Ayres, assisted in landing the army, and afterwards in re-embarking it. He was then appointed acting captain of the Fuerte, and went home in charge of convoy; but the admiralty refused to confirm the promotion, and Thompson was sent back to the Fly, which he commanded on the French coast during 1808. In 1809 he commanded a division of the flotilla in the Scheldt, and was advanced to post rank on 21 Oct. 1810. He had no further service, but on 1 Oct. 1846 accepted the rank of rear-admiral on the retired list, on which he rose in course of seniority to be vice-admiral on 27 May 1854, and admiral on 9 June 1860. He died on 30 Jan. 1864, aged 88. He married in 1805 a sister of Dr. Pickering of the Military College at Sandhurst, and had a large family. One son, Thomas Pickering Thompson, died an admiral, at the age of eighty-one, in 1892.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 7th of April 2020 22:03Caleb ShawBritish sloop 'Rosamond' (1807) (18)
Tuesday 7th of April 2020 18:25LilyveictJohn Godolphin
Monday 6th of April 2020 14:32Nick SerpellBritish Fourth Rate ship of the line 'Vigilant' (1745) (60)
Sunday 5th of April 2020 13:47Peter WarrenMichael Kearny (d.1797)
Saturday 4th of April 2020 22:40Caleb ShawCharles Shaw