Recent updates


Recent Comments



Robert Williams


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1765CSORN
First Known Service1.1777CSORN
Last Known Service9.4.1823CSORN
Date of Death1.3.1837 - Bath CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
1.1777 
Ardent (64) 1764-1779
British 64 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Unknown,
ref:1059
5.2.1781 LieutenantCSORN
3.8.17906.9.1790
Andromeda (32) 1784-1808
British 32 Gun
5th Rate Frigate
, Second Lieutenant, ADM 6/24/57
ADM 6/24
7.9.1791 
Andromeda (32) 1784-1808
British 32 Gun
5th Rate Frigate
, Second Lieutenant, ADM 6/24/133
ADM 6/24
8.3.1797 CommanderCSORN
8.3.179710.1797
Dolphin (8) 1781-1817
British 8 Gun
5th Rate Ship
, Commander, and Commanding Officer
BWAS-1714
10.11.1797 CaptainCSORN
5.17981800
San Ysidro (74) 1797-1814
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer
BWAS-1793
18029.1802
Dryad (36) 1795-1860
British 36 Gun
5th Rate Frigate
, Captain, and Commanding Officer
BWAS-1793
11.2.18031805
Russell (74) 1764-1811
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer: On board from 19.2.1803
BWAS-1714
7.18101811
Dictator (64) 1783-1817
British 64 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer
BWAS-1714
4.7.18115.7.1811Action of 1811-07-04 
4.18121814
Gloucester (74) 1812-1884
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer
BWAS-1793
9.4.1823 Rear-Admiralref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

WILLIAMS, ROBERT (1765–1827), rear-admiral, born in 1765, entered the navy in January 1777 on board the Ardent, then commanded by Lord Mulgrave. Early in 1778 he was moved to the America of 64 guns, with Lord Longford, and in her was present in the action off Ushant on 27 July 1778. In 1780 he went out to North America in the London, flagship of Rear-admiral Thomas Graves (afterwards Lord Graves), and in her was present in the action off the Chesapeake on 16 March 1781. In August he was appointed to the Royal Oak as acting-lieutenant; on 5 Sept. took part in the action off the Chesapeake, and on 12 April 1782 in the action near Dominica. On 12 April 1783 he was promoted to be lieutenant of the Argo, in which he returned to England in 1784. In 1790 he was with Captain (afterwards Sir Charles) Thompson in the Elephant; in 1793 in the Centurion in the Channel, and in 1794 again with Thompson in the Vengeance in the West Indies. After the capture of Martinique he followed Thompson to the Vanguard. In 1796 he came home in the Minotaur, and was immediately appointed first lieutenant of the Prince George, the flagship of Rear-admiral (Sir William) Parker in the battle of Cape St. Vincent. For his service on this occasion Williams was promoted to the rank of commander and appointed acting captain of the Blenheim, in which Parker had hoisted his flag. He afterwards commanded the Dolphin storeship, and the San Ysidro as acting-captain. On bringing this ship to England his promotion was confirmed, to date 10 Nov. 1797, and for a few months he was flag-captain to Sir Charles Thompson in the Formidable, but in January 1798 he was put on half-pay. In 1803 he went out to the East Indies in the Russell. He returned in 1805 in the Ruby, his health having broken down. In 1810–12 he commanded the Dictator in the Baltic with Sir James (Lord de) Saumarez; and from 1812 to 1814 the Gloucester in the North Sea, Baltic, and West Indies. He had no further service, but became a rear-admiral on 9 April 1823, and died at his house in Queen's Square, Bath, on 1 March 1827. His wife predeceased him in 1825.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Monday 8th of August 2022 16:35Richard Rees Jones
Tuesday 2nd of August 2022 20:14grammont
Tuesday 2nd of August 2022 17:30Robert Pennyfather
Tuesday 2nd of August 2022 16:32martijn loggen
Laurens DegelcampDutch
Naval Sailor
Sunday 31st of July 2022 20:37Mary Utley