Recent updates


Recent Comments



James Young


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth15.11.1717CSORN
Baptism29.11.1717 - St Martin in the Fields, Westminster CSORN
First Known Service1737CSORN
FatherWilliam YoungE-WIKI
MotherSusannah WalkerE-WIKI
WifeElizabeth Bolton - Married 1747, Gibraltar E-WIKI
WifeSophia Vasmer - Married 1762E-WIKI
DaughterSusanE-WIKI
DaughterSophiaE-WIKI
DaughterPhilippaE-WIKI
DaughterSophiaE-WIKI
DaughterElizabethE-WIKI
Son
Sir William YoungBritish
Naval Sailor
Service 1769-1812
E-WIKI
Son
James YoungBritish
Naval Sailor
Service 1782-1825
E-WIKI
DaughterCharlotteE-WIKI
SonThomasE-WIKI
Last Known Service29.1.1778CSORN
Date of Death24.1.1789CSORN
Burial2.2.1789 - St Anne's Church, Soho, London CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
17371738
Gloucester (50) 1737-1742
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Midshipman ADM 107/2/163
E-WIKI
17388.3.1738/39
Lancaster (80) 1722-1749
British 80 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Midshipman ADM 6/15/163
E-WIKI
9.3.1738/39 LieutenantCSORN
13.11.1742 CommanderADM 6/16
13.11.174215.5.1743
Salamander (6) 1730-1744
British 6 Gun
Unrated Bomb Vessel
, Commander and Commanding Officer ADM 6/16/457
Confirmed 19.3.1744/45
BWAS-1714
16.5.1743 CaptainCSORN
16.5.174310.6.1743
Neptune (90) 1730-1749
British 90 Gun
2nd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/16/457
Confirmed 19.3.1744/45
ADM 6/16
16.5.174318.8.1744
Kennington (20) 1736-1749
British 20 Gun
6th Rate Ship
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
18.8.17442.1.1745/46
Chatham (50) 1721-1749
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/17/221
Issued by
Thomas MathewsBritish
Naval Sailor
Service 1695-1749
, The Mediterranean Sea
Confirmed 1.5.1747
BWAS-1603
2.1.1745/464.5.1748
Dunkirk (60) 1734-1749
British 60 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/17/221
Issued by
William RowleyBritish
Naval Sailor
Service 1704-1763
, The Mediterranean Sea
Confirmed 27.4.1747
BWAS-1714
13.2.1751/5213.12.1753
Jason (44) 1747-1763
British 44 Gun
5th Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/18/25
BWAS-1714
31.7.175523.9.1755
Newark (80) 1747-1787
British 80 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/18/184
ADM 6/18
23.9.17554.4.1757
Intrepid (64) 1747-1765
British 64 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/18/195
BWAS-1714
20.5.1756 Battle of Minorca 
4.4.17574.2.1758
Burford (68) 1757-1785
British 68 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/18/378
BWAS-1714
5.9.17576.10.1757Raid on Rochefort 
16.3.175911.11.1761
Mars (74) 1759-1784
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer ADM 6/19/45
BWAS-1714
20.11.1759 Battle of Quiberon Bay 
29.3.176111.6.1761Expedition against Belle-Isle 
11.11.1761 Appointed Commander-in-Chief — Le Havre ADM 6/19/363

As Commodore

ADM 6/19
11.11.176121.10.1762
Guernsey (50) 1740-1786
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
1769 Renamed "Guernsey Hulk"
, as Flag Officer, Commodore ADM 6/19/363
BWAS-1714
21.10.1762 Rear-Admiral of the RedCSORN
21.10.176224.12.1762
Guernsey (50) 1740-1786
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
1769 Renamed "Guernsey Hulk"
, as Flag Officer, Rear-Admiral of the Red
BWAS-1714
18.10.1770 Vice-Admiral of the WhiteCSORN
31.3.1775 Vice-Admiral of the RedCSORN
3.4.1775 Appointed Commander-in-Chief — Barbados & the Leeward Islands ADM 6/21/84ADM 6/21
26.4.177529.1.1778
Portland (50) 1770-1817
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
, as Flag Officer, Vice-Admiral of the White ADM 107/5/163
BWAS-1714
29.1.1778 Admiral of the WhiteADM 6/21

Notes on Officer


Biographyref:1059

YOUNG, JAMES (d. 1789), admiral, is said to have entered the navy in 1737 on board the Gloucester, carrying the broad pennant of Commodore the Hon. George Clinton as commander-in-chief in the Mediterranean; most probably, however, he had some earlier service, the record of which cannot now be found. When the Gloucester went home, Young was transferred to the Lancaster; was promoted to be lieutenant, 9 March 1738–9; was in 1742 moved into the Namur, flagship of Admiral Mathews; was promoted by him to be commander of the Salamander bomb, and on 16 May 1743 to be captain of the Neptune of 90 guns. This, as such appointments commonly were, was for rank only; and ten days later he was moved to the Kennington of 20 guns; being thus, as was spitefully pointed out at the time, ‘midshipman, lieutenant, and captain in one voyage’ (Narrative of the Proceedings of H. M. Fleet, pp. 114–15), although the voyage had lasted for six years. It did, in fact, last several years more; for from the Kennington he was moved to the Dunkirk, and remained in the Mediterranean till the peace in 1748. In 1752 he was appointed to the Jason, and in 1755 to the Newark, from which he was moved in October to the Intrepid, a 64-gun ship, one of the squadron sent out to the Mediterranean in the following spring, under the command of Admiral John Byng [q. v.] In the battle near Minorca on 20 May 1756 the Intrepid was the last ship of the van division [see West, Temple], and in running down towards the enemy had her foretopmast shot away. Byng afterwards asserted that this was the cause of the disorder in the rear division of his fleet; but Young, when examined before the court-martial, denied that it ‘occasioned any impediment to the rear division,’ and this was directly or indirectly confirmed by all the other evidence.

In 1757 Young commanded the Burford in the expedition against Rochefort, under Sir Edward Hawke (Lord Hawke) [q. v.], and in the fleet which afterwards cruised in the Bay of Biscay under Hawke and Boscawen. In 1759 he was captain of the 74-gun ship Mars during the long months off Brest, and on 20 Nov. was flying a commodore's broad pennant. Continuing in the Mars, in November 1761 he had command of a small squadron off Havre. On 21 Oct. 1762 he was promoted to be rear-admiral of the red; but peace being concluded shortly afterwards, he did not then hoist his flag. On 28 Oct. 1770 he was made vice-admiral of the white, and in April 1775, being then vice-admiral of the red, he was appointed commander-in-chief on the Leeward Islands station, with his flag in the Portland. On 29 Jan. 1778 he was promoted to be admiral of the white, and in July he returned to England. He had no further employment, and died in London on 24 Jan. 1789.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Saturday 18th of September 2021 11:58Linda C. Jones
Friday 17th of September 2021 16:14Candy Herwin
Friday 17th of September 2021 01:18John DickieLouisbourg Expedition
Thursday 16th of September 2021 15:05Michelle Lallement
Raymond-Antoine HaranFrench
Designer
Ship Builder
Wednesday 15th of September 2021 07:26John Manley
Isaac George ManleyBritish
Naval Sailor
Service 1768-1814