The Hon. Philip Wodehouse


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
First Known Service6.1.1794CSORN
Last Known Service1807CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
6.1.1794 LieutenantCSORN
6.17951.1796Albacore (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
6.179623.12.1796Peterel (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
23.12.1796 CaptainCSORN
23.12.17961.1797Aurora (28), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
23.12.179631.7.1797Mignonne (32), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
10.17989.1799Volage (22), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
12.17981799Niger (32), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
4.180110.1801Brilliant (28), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
9.180112.1801Iris (32), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
8.18051807Intrepid (64), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
24.12.180726.12.1807Occupation of Madeira 


Previous comments on this page

Posted by Tim Oakley on Wednesday 1st of January 2020 09:07

I believe that Captain Philip Wodehouse took command of Cumberland74 in 1807 until at least late 1809 eventually being promoted to Rear Admiral

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 28th of January 2020 09:43Admiral HawkeRene Levasseur (1667-1727)
Tuesday 28th of January 2020 08:22Peter GrenvilleRichard Grenville (1542-1591)
Monday 27th of January 2020 05:19John HanrahanBritish hired ship 'Increase' (1645) (36)
Thursday 23rd of January 2020 02:42Mark BiegaJohn Chilcott
Wednesday 22nd of January 2020 06:04Diana MurraySir Francis Geary (1st Baronet of Oxenheath) (1709-1796)