Recent updates


Recent Comments



Thomas Griffin


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1692E-WIKI
First Known Service1709ODNB
WifeElizabeth (1709-1781)ODNB
Last Known Service21.10.1762ODNB
Date of Death1771CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
17091711Service as a merchant seamanADM 107/3
1715 Passed the Lieutenant's Examination ADM 107/3/301RNLPC
4.8.1715 Passed the Lieutenant's Examination ADM 107/3/27RNLPC
17.2.1715/161.2.1716/17
Weymouth (50) 1693-1717
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Unknown,
NMM-GRI
1.2.1716/1711.12.1717
Panther (54) 1716-1768
British 54 Gun
4th Rate Ship of the Line
1745 Renamed "Panther Hulk"
, Unknown,
NMM-GRI
27.4.171827.10.1718
Barfleur (90) 1716-1755
British 90 Gun
2nd Rate Ship of the Line
, Unknown,
NMM-GRI
11.8.1718 Battle of Cape Passaro 
28.10.1718 LieutenantCSORN
8.8.172729.7.1728
Gibraltar (20) 1727-1749
British 20 Gun
6th Rate Frigate
, Lieutenant, ADM 6/13/148
ADM 6/13
29.7.17287.7.1730
Princess Louisa (40) 1728-1736
British 40 Gun
5th Rate Ship
, First Lieutenant, ADM 6/14/213
ODNB
1.4.1731 CaptainCSORN
1.4.173129.10.1733
Shoreham (8) 1720-1744
British 8 Gun
6th Rate Frigate
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/14/71
BWAS-1714
27.2.1733/3417.2.1735/36
Blenheim (96) 1709-1763
British 96 Gun
2nd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/15/169
BWAS-1714
16.5.173811.6.1739
Oxford (50) 1727-1758
British 50 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/15/117
ODNB
12.6.173913.1.1740/41
Princess Caroline (80) 1731-1764
British 80 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/16/185
BWAS-1714
23.11.174125.11.1741
Nassau (70) 1740-1770
British 70 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/15/483
ODNB
26.11.174113.1.1741/42
Saint George (90) 1740-1774
British 90 Gun
2nd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/16/484
ADM 6/15
14.1.1741/422.7.1742
Burford (70) 1722-1752
British 70 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/16/33
Confirmed 23.3.1741/42
ODNB
28.10.17439.1.1745/46
Captain (70) 1743-1777
British 70 Gun
3rd Rate Ship of the Line
1777 Renamed "Buffalo"
, Captain, and Commanding Officer ADM 6/16/233
ODNB
15.1.1745/467.1748Appointed Commander-in-Chief — East IndiesODNB
15.3.1745/4614.7.1747
Princess Mary (60) 1742-1766
British 60 Gun
4th Rate Ship of the Line
, as Flag Officer, Commodore, ADM 107/3/35
BWAS-1714
15.7.1747 Rear-Admiral of the RedCSORN
15.7.17473.8.1749
Princess Mary (60) 1742-1766
British 60 Gun
4th Rate Ship of the Line
, as Flag Officer, Rear-Admiral of the Red,
BWAS-1714
12.5.1748 Vice-Admiral of the BlueCSORN
22.8.17493.5.1750
Exeter (60) 1744-1763
British 60 Gun
4th Rate Ship of the Line
, as Flag Officer, Vice-Admiral of the Blue,
BWAS-1714
12.1750 Tried by court martial, found guilty of negligence, and sentenced to be suspended from his rank and employment as a flag-officer. The trial lasted from the 3rd to the 7th of December.ODNB
1.1752 His rank was reinstated by George II.ODNB
15.4.175426.3.1761Elected a Member of Parliament for ArundelODNB
4.2.1755 Vice-Admiral of the WhiteCSORN
8.12.1756 Vice-Admiral of the RedADM 6/18
24.2.1757 Admiral of the BlueADM 6/18
21.10.1762 Admiral of the WhiteCSORN

Notes on Officer


BiographyNMM-GRI

Griffin served in the Baltic Fleet, 1716 to 1717, in the Weymouth and then in the Panther. He became a lieutenant in 1718 and was in the Barfleur and Orford, Mediterranean Station, until 1720; from 1727 to 1730 he served in the Gibraltar, the Princess Louisa and the Falmouth on the same station. He was promoted to captain in 1731, served in the West Indies in the Shoreham from 1731 to 1733 and on the Channel Station under Sir John Norris (ca. 1670-1749) from 1735 until 1740 in the Blenheim, Oxford and Princess Caroline. It was in the latter ship that he sailed to join Admiral Vernon's fleet in the West Indies in October 1740. During the abortive attack on Cartagena in 1741 he commanded the Burford. Griffin was then at Portsmouth until 1743 in the St George . It was during his service in the Captain, 1744 to 1745, that he was accused of an error of judgement, court-martialled but acquitted. He was made rear-admiral, in 1747, when he hoisted his flag in the Princess Mary and went to the East Indies. In the following year he was promoted to vice-admiral and, on his arrival back in England, found himself the object of criticism over an alleged failure to attack eight French ships: he requested a court martial, was found guilty of negligence and suspended from his rank. Although reinstated in 1752, he had no further active employment




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Thursday 30th of June 2022 22:00AgerineRRover88Battle of Bugia
Thursday 30th of June 2022 11:58Jan Chamier
John CrawleyBritish
Naval Sailor
Service 1782-1800
Thursday 30th of June 2022 10:40Jan Chamier
James DeaconBritish
Naval Sailor
Service 1779-1809
Thursday 30th of June 2022 07:13Lobb
Benjamin BayntonBritish
Naval Sailor
Service 1801-1841
Wednesday 29th of June 2022 14:39Yulen Hernandez