Christopher Wyvill


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth6.5.1792CSORN
First Known Service6.1754CSORN
Last Known Service31.1.1856CSORN
Date of Death29.1.1863 - The Grange, Bedale, Yorkshire CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
6.175431.1.1856Appointed Superintendant of the Dockyard at Chatham Dockyardref:1059
5.7.1813 LieutenantCSORN
29.7.1824 Commanderref:1059
4.182710.1828Cameleon (10), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
31.1.1828 Action at Grabusa 
22.2.1832 Captainref:1059
31.1.1856 Rear-Admiralref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

WYVILL, CHRISTOPHER (1792–1863), rear-admiral, second son of Christopher Wyvill, was born on 6 May 1792. He entered the navy in 1805, served in the Tribune frigate in the Channel and in the Fame in the Mediterranean. From 1810 to 1813 he was in the Thames with (Sir) Charles Napier, and in the Volontaire with Captain Granville George Waldegrave. In May 1813 he was appointed lieutenant of the Kingfisher sloop, by acting order which was confirmed on 5 July. He afterwards served on the Halifax and home stations till promoted to be commander on 29 July 1824. In April 1827 he was appointed to the Cameleon, then in the Mediterranean, and, taking a passage out in the Dartmouth frigate, succeeded in preventing what threatened to be a terrible accident. Some of the men had got at a cask of rum, and in drawing off the spirit set it on fire. Wyvill volunteered for the service, and, with one of the gunner's mates, plugged the cask and extinguished the flames. In the Cameleon he was employed on the coast of Greece and in the suppression of piracy. In October 1828 he was appointed to the Asia, flagship of Sir Pulteney Malcolm, whom in April 1830 he followed to the Britannia. When the Britannia paid off he was promoted to be captain, 22 Feb. 1832. From 1840 to 1847 he commanded the Cleopatra on the North American station, and afterwards at the Cape of Good Hope, where from 1844 she was almost continuously employed in suppressing the slave trade on the east coast of Africa (Egerton, Life of Sir Geoffrey Hornby, pp. 22–3). From 1849 to 1853 Wyvill was again on the Cape of Good Hope station in command of the Castor; and from June 1854 till 31 Jan. 1856, when he attained the rank of rear-admiral, he was superintendent of Chatham dockyard. He died at the Grange, Bedale, Yorkshire, on 29 Jan. 1863, aged 71 (Gent. Mag. 1863, i. 395).



Sources


IDDescriptionAuthorType
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner Smith / Syrett & DiNardoWeb Site
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book
BWAS-1793British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 12th of November 2019 02:21Tim OakleyBritish Fourth Rate frigate 'Cornwallis' (1805) (50)
Monday 11th of November 2019 18:21Tim OakleyAmerican brig 'Vixen' (1813) (14)
Monday 11th of November 2019 05:09Tim OakleyBritish schooner 'Cuttle' (1807) (4)
Monday 11th of November 2019 04:51Tim OakleyBritish schooner 'Cuttle' (1807) (4)
Sunday 10th of November 2019 04:03Albert ParkerLion v L'Elizabeth