Sir Charles Hardy


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birthc.1680CSORN
First Known Service15.10.1693CSORN
FatherPhilip le HardyHPO
MotherMary FilleulHPO
WifeElizabeth BurchettHPO
DaughterUnknownHPO
SonJosiah (d.1790)ref:1059
DaughterUnknownHPO
SonSir Charles Hardy (1716-1780)ref:1059
SonJohn Hardy (c.1720-1796)ref:1059
DaughterUnknownHPO
Last Known Service8.1744CSORN
Date of Death27.11.1744CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
24.10.1701 Passed the Lieutenant's Examination ADM 107/1/204RNLPC
23.12.1702 Lieutenant ADM 6/7/68ADM 6/7
23.12.170231.10.1703Weymouth (50), Second Lieutenant ADM 6/7/68ADM 6/7
1.11.170320.2.1704/5Weymouth (50), First Lieutenant ADM 6/8/23ADM 6/8
21.2.1704/529.9.1706Prince George (96), Third Lieutenant ADM 6/8/154ADM 6/8
30.9.1706 Commander ADM 6/9/73ADM 6/9
30.9.170613.1.1708/9Swift (10), Commander and Commanding Officer ADM 6/9/73
Commission confirmed 29.5.1707
ADM 6/9
14.1.1708/927.6.1709Dunwich (24), Commander and Commanding Officer ADM 6/10/25BWAS-1603
28.6.1709 CaptainCSORN
28.6.17094.3.1710/11Experiment (32), Captain and Commanding Officer ADM 107/1/204BWAS-1603
8.5.17111.12.1711Nonsuch (54), Captain and Commanding Officer ADM 6/11/177
Commission confirmed 19.11.1711
BWAS-1603
12.6.171112.6.1713Shoreham (32), Captain and Commanding Officer ADM 6/11/144BWAS-1603
13.6.17134.1.1714/15Weymouth (50), Captain and Commanding Officer ADM 6/11/262BWAS-1603
17.1.1717/184.11.1718Guernsey (50), Captain and Commanding Officer ADM 6/12/110BWAS-1714
5.11.171816.2.1720/21Defiance (60), Captain and Commanding Officer ADM 6/12/143BWAS-1714
172227.11.1744Elected an Elder Brother of Trinity HouseHPO
25.1.1725/263.4.1726Grafton (70), Captain and Commanding Officer ADM 6/13/96ADM 6/13
5.5.172617.11.1727Kent (70), Captain and Commanding Officer ADM 6/13/113BWAS-1714
18.11.172729.4.1728Stirling Castle (70), Captain and Commanding Officer ADM 6/14/202
Commission confirmed 30.4.1728
ADM 6/13
9.2.1729/3031.12.1732Carolina (20), Captain and Commanding Officer ADM 6/15/45BWAS-1714
26.9.1732 Appointed Knight BachelorHPO
5.10.17366.4.1742Royal Caroline (8), Captain and Commanding Officer ADM 6/15/38BWAS-1714
6.4.1742 Rear-Admiral of the Blue ADM 6/16/39CSORN
6.7.174216.7.1742Appointed Commander-in-Chief — River Medway and The Nore ADM 6/16/73ADM 6/16
174327.11.1744Appointed Lord Commissioner of the AdmiraltyHPO
11.1.1742/4328.4.1743Appointed Commander-in-Chief — Portsmouth ADM 6/16/134ADM 6/16
5.5.174321.4.1744Appointed Commander-in-Chief — River Medway and The Nore ADM 6/16/177ADM 6/16
7.12.1743 Vice-Admiral of the Blue ADM 6/16/245CSORN
12.12.17438.1744Duke (90), as Flag Officer, Vice-Admiral ADM 6/22/204BWAS-1714
14.12.174327.11.1744Elected a Member of Parliament for PortsmouthHPO
19.6.1744 Vice-Admiral of the Red ADM 6/16/324CSORN
8.174427.11.1744Saint George (90), as Flag Officer, Vice-Admiral ADM 107/1/204BWAS-1714

Notes on Officer


Biographyref:1059

HARDY, Sir CHARLES, the elder (1680?–1744), vice-admiral, first cousin of Sir Thomas Hardy (1666-1732) [q. v.], son of Philip Le Hardy (1651-1705), commissioner of garrisons in Guernsey, and grandson of John Le Hardy (1606-1667), solicitor-general of Jersey, entered the navy on 30 Sept. 1695 as a volunteer on board the Pendennis, under the command of his cousin, Thomas Hardy. He afterwards served in the Portsmouth and Sheerness, and on 28 Feb. 1700-1 was promoted to be third lieutenant of the Resolution, with Captain Basil Beaumont [q. v.]; in December 1702 he was appointed to the Weymouth of 48 guns, and two years later to the Royal Ann guardship. On 27 Nov. 1705 he was promoted to the command of the Weasel sloop; in September 1706 was moved by Sir John Leake into the Swift, and on 14 Jan. 1708-9 was appointed to the Dunwich, in which, on 28 June 1709, he was advanced to post rank. In 1711 he commanded the Nonsuch, and in 1713 the Weymouth, but without any opportunity of special distinction. In 1718 he was captain of the Guernsey, employed in the Baltic under Sir John Norris [q. v.], and in 1719-20 of the Defiance, on similar service. In January 1725-6 he was appointed to the Grafton, but in May was moved into the Kent, which he commanded in the fleet under Sir Charles Wager [q. v.], in the Baltic, and afterwards in support of Gibraltar. In November 1727 he was moved by Wager into the Stirling Castle, and returned to England in the following April. On 9 Feb. 1729-30 he was appointed to the command of the Carolina yacht, which he held till promoted to be rear-admiral, on 6 April 1742, and about the same time, in consideration of his long service in the royal yacht, he received the honour of knighthood. On 7 Dec. 1743 he was advanced to the rank of vice-admiral, a few days later was appointed one of the lords-commissioners of the admiralty, and early in the following year to command the squadron ordered to convoy a fleet of victuallers and storeships to Lisbon. Having performed this duty he returned to England by the end of May, without misadventure, except the loss of the Northumberland, a 70-gun ship, which, having parted company from the squadron, was captured by the French on 8 May [see Watson, Thomas]. Hardy then resumed his seat at the admiralty, but died a few months later, on 27 Nov. 1744.

He married Elizabeth, only daughter of Josiah Burchett [q.v.], for many years secretary of the admiralty, and had issue three sons: Josiah, governor of the Jerseys, North America, and afterwards consul at Cadiz (d. 1790); Sir Charles the younger [q. v.], admiral and governor of Greenwich Hospital; and John, rear-admiral, known as the compiler of a 'List of the Captains of his Majesty's Navy from 1673 to 1783' (4to, 1784), who died in 1796. He had also three daughters.

Charles was a common name in the family, and since many of its members entered the navy confusion must be guarded against. An uncle of the subj ect of this memoir, Charles Hardy, had a son Charles, a captain in the navy, taking post from 1707 until 1714, when his name was removed from the list; he died on 11 June 1748, leaving a son Charles (1723-1783), who also served for a few years as a lieutenant in the navy.


A Hardy Admiralref:1498

In the reign of Queen Anne, Captain Hardy, whose ship was stationed at Legara bay, received intelligence of the arrival of seventeen Spanish galleons, under a convoy of the like number of men-of-war, in the harbour of Figo, and without any directions for so doing, sailed to Sir George Cooke, the then commander-in-chief in the Mediterranean, and gave him such advice as induced him to make the best of his way to Figo, where he took all the before mentioned ships. Sir George was sensible of the importance of the intel- ligence, and the successful expedition of the captain. But when the victory was obtained, and the proper advantage made of it, he summoned Captain H. on board, and with a stern countenance said, "you have done an important service to your country, and to the Queen; you have ad- ded to its honor, and enriched it by your diligence. But do you not know, Sir, that you are liable this moment to be shot for quitting your station without orders. "He is unworthy to hold a commission in her Majesty's service" replied the captain, "who holds his life as aught, when the glory and interests of his queen and country require him to hazard it."

On this heroic answer, he was despatched home with the first news of the victory, and letters of re- commendation to the Queen, who instantly knighted him and afterwards made him a rear-admiral.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 7th of July 2020 01:38Scott William HawleyJohn Mowbray
Monday 6th of July 2020 21:07judith hendersonWilliam Beauchamp Proctor
Monday 6th of July 2020 16:41Mr.E.P.DalyBritish Sixth Rate frigate 'Dido' (1784) (28)
Monday 6th of July 2020 04:29Gustavo ParedesFrench Fourth Rate screw frigate 'La Pallas' (1861) (60)
Saturday 4th of July 2020 14:22Karen JamesHenry Morse Samson