Thomas George Shortland


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth10.5.1771 - Portsea CSORN
First Known Service19.11.1790CSORN
SonPeter Frederick Shortland (1815-1888)ref:1059
BrotherJohn Shortland (d.1804)ref:1059
Last Known Service1827CSORN
Date of Death1827 - Jamaica CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
19.11.1790 LieutenantCSORN
20.4.1799 CommanderCSORN
20.4.17999.1800Voltigeur (20), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
10.1801 Active (38), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
1.3.1802 CaptainCSORN
1.3.18024.1803Dedaigneuse (36), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
5.18046.1804Britannia (100), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
9.11.180512.1806Caesar (80), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
7.18061807Canopus (80), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
19.2.180720.2.1807Forcing the Dardanelles 
1.3.18073.3.1807Passage of the Dardanelles 
180811.1808Queen (90), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
5.18093.1810Valiant (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
12.18095.1811Iris (36), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
1.18121813Royal Oak (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
14.7.18251827Appointed Resident Commissioner at Jamaicaref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

SHORTLAND, THOMAS GEORGE (1771–1827), captain in the navy, younger brother of Captain John Shortland, was born at Portsea on 10 May 1771. In January 1785 he entered the navy on board the Irresistible, then flying the broad pennant of Sir Andrew Snape Hamond in the Channel. In March 1787 he was moved to the Alexander, one of the little squadron going out to New South Wales with Commodore Arthur Phillip, and served in her till her return to England in May 1789. He was then employed in the Channel and North Sea, and on 19 Nov. 1790 was promoted to be lieutenant of the Speedy sloop. In January 1793 he was appointed to the Nemesis frigate, which accompanied the fleet under Lord Hood to the Mediterranean. In September 1794 he was moved into the Romney, with Sir Charles Hamilton, whom, in April 1795, he followed to the Melpomene. On the night of 3–4 Aug. 1798 he commanded the boats of the frigate in cutting out the Aventurier armed brig from under the batteries in the bay of Corréjou, on the north coast of Brittany—a gallant exploit, for which he was promoted to the rank of commander on 20 April 1799, and appointed to the Voltigeur sloop on the Newfoundland station. In the summer of 1801 he was appointed temporarily to the 80-gun ship Donegal, then in dock at Plymouth, and, as a reward for his extraordinary exertions in fitting her for sea, was made acting captain of the Dédaigneuse frigate, in which rank and command he was confirmed on 1 March 1802. He then took the ship out to the East Indies, but was compelled by ill-health to return to England in the spring of 1803. He was afterwards for a short time captain of the Britannia, and of the Cæsar, bearing the flag of Sir Richard John Strachan. In the summer of 1806 he joined the Canopus, as flag-captain to Sir Thomas Louis, and commanded that ship when she led the squadron of Sir John Thomas Duckworth, through the Dardanelles in February and March 1807. After the death of Louis, Shortland continued for some months in command of the Canopus, but in September 1807 was moved into the Queen, still in the Mediterranean, and remained in her till the end of 1808. In 1809 he commanded the Valiant in the expedition to the Scheldt; in 1810–11 the Iris frigate, off Cadiz and in the West Indies; and in 1812–13 the Royal Oak as flag-captain to Lord Amelius Beauclerk In November 1813 he was appointed agent for prisoners-of-war at Dartmoor; from April 1816 to April 1819 he was captain-superintendent of the ordinary at Plymouth; and for the next three years was comptroller-general of the preventive boat service. On 14 July 1825 he was appointed resident commissioner at Jamaica, where he died towards the end of 1827. He married Elizabeth, daughter of Peter Tonkin of Plymouth, and by her had a large family. Three of his sons, Edward, Peter Frederick, and Willoughby, are separately noticed.



Sources


IDDescriptionAuthorType
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner Smith / Syrett & DiNardoWeb Site
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book
BWAS-1793British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook
BWAS-1714British Warships in the Age of Sail 1714 - 1792Rif WinfieldBook

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Tuesday 22nd of October 2019 13:38CyBritish Fifth Rate frigate 'Armide' (1806) (38)
Tuesday 22nd of October 2019 13:33Oliver SchwarzBritish Fifth Rate frigate 'Armide' (1806) (38)
Monday 21st of October 2019 22:30AvMBritish Merchant merchantman 'Duke of Buccleugh' (1831)
Monday 21st of October 2019 22:16AvMBritish Merchant merchantman 'Duke of Buccleugh' (1831)
Monday 21st of October 2019 22:14AvMBritish Fourth Rate frigate 'Cornwallis' (1805) (50)