Recent updates


Recent Comments



Andrew King


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1774 - St Andrew Holborn, London, London NAO
First Known Service5.12.1786NAO
FatherWilliam KingNAO
MotherHannahNAO
WifeMary LewinNAO
DaughterHarriet Caroline KingNAO
DaughterHannah Bagshaw KingNAO
SonWilliam KingNAO
Brother
Sir Edward Durnford KingBritish
Naval Sailor
Service 1794-1841
NBD1849
Last Known Service9.1824NAO
Date of Death30.6.1835 - Falmouth NAO

Event History


Date fromDate toEventSource
5.12.178623.5.1790
Carysfort (28) 1766-1813
British 28 Gun
6th Rate Frigate
, Servant
NAO
25.4.179327.12.1794
Bellerophon (74) 1786-1836
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
1824 Renamed "Captivity"
, Able Seaman
NAO
1.6.1794 Glorious 1st of June 
28.12.179415.10.1795
Lively (32) 1794-1798
British 32 Gun
5th Rate Frigate
, Midshipman
NAO
13.3.1795 Lively vs Tourterelle 
16.10.179519.2.1796
Vengeance (74) 1774-1816
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Midshipman
NAO
19.2.179622.4.1797
Saint Albans (64) 1764-1814
British 64 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Midshipman
NAO
23.4.179711.9.1800
Andromeda (32) 1784-1808
British 32 Gun
5th Rate Frigate
, Lieutenant
NAO
11.8.1797 LieutenantCSORN
7.7.1800 Attack on Dunkirk 
12.9.180017.7.1802
Desiree (36) 1800-1832
British 36 Gun
5th Rate Frigate
, Lieutenant
NAO
2.4.1801 Slightly woundedBG
2.4.1801 Battle of Copenhagen 
18.7.180228.7.1802
Abergavenny (54) 1795-1807
British 54 Gun
4th Rate Ship of the Line
, Lieutenant
NAO
15.4.18031.1.1806
Victory (100) 1765-2019
British 100 Gun
1st Rate Ship of the Line
, Lieutenant
NAO
21.10.1805 Battle of Trafalgar 
22.1.1806 CommanderCSORN
13.10.1807 CaptainCSORN
10.8.1810 
Venerable (74) 1808-1838
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
NAO
11.8.181027.4.1811
Hannibal (74) 1810-1833
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
NAO
181112.1811
Hannibal (74) 1810-1833
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1793
16.4.18126.5.1812
Royal George (100) 1788-1822
British 100 Gun
1st Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
NAO
7.5.181216.6.1812
Swiftsure (74) 1804-1845
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
NAO
6.18129.1812
Rainbow (20) 1809-1815
British 20 Gun
6th Rate Post Ship
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1793
20.6.18125.2.1813
Rainbow (20) 1809-1815
British 20 Gun
6th Rate Post Ship
, Captain and Commanding Officer
NAO
1.6.181625.11.1816
Wildfire (74) 1813-1957
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
1816 Renamed "Wildfire"
, Captain and Commanding Officer
NAO
24.12.18219.1824
Active (38) 1799-1860
British 38 Gun
5th Rate Frigate
1833 Renamed "Argo"
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1793


Previous comments on this page

Posted by Brian on Wednesday 16th of July 2014 00:55

The Gentleman's magazine. c.1 v.158 1835.
Page 332: Cornwall, June 30. At Falmouth, Captain Andrew King, C.B. Superintendent of Packets at that port. He was a son of the late William King, of Southampton, esq. and brother to Captain Edward Durnford King, R.N. Having entered the Naval service at an early age, he served as midshipman on board the Belerophon bearing the flag of Rear Admiral Pasley, in the glorious battle of the 1st of June, 1794, being made Lieutenant in the Andromeda frigate and afterwards first of La Desiree, he was wounded in that ship during the attack on Copenhagen by Lord Nelson in 1801. He was 4th Lieutenant of the Victory, in the memorable Battle of Trafalgar, 21st. Oct. 1805, and made Commander on the 22d January 1806. During the Capture of Copenhagen, in 1807, he commanded the Hebe, hired armed ship, and brought home the Waldemar, 80. he was made post for this service in Oct. of that year. He was next appointed Acting in the Venerable 74. and assisted at the reduction of Flushing, in August 1809. He passed thence to the Hannible, 74, and Royal George, 100, flag ships; and subsequently obtained command of the Rainbow , 26, and Iphigenia, frigate, in the Mediterranean. In the latter ship he assisted at the capture of Genoa, in 1814 and sailed shortly afterwards with a fleet of transports under his convoy from Gibraltar to Bermuda. In Oct. 1815 he proceeded to India, from whence he brought home the Cornwallis, 74. He was next appointed, December 28,1821 to the Active, 46, which ship he commanded until September 1824. His last appointment was that of Superintendent of Packets at Falmouth which took place in May 1834.

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Saturday 18th of September 2021 11:58Linda C. Jones
Friday 17th of September 2021 16:14Candy Herwin
Friday 17th of September 2021 01:18John DickieLouisbourg Expedition
Thursday 16th of September 2021 15:05Michelle Lallement
Raymond-Antoine HaranFrench
Designer
Ship Builder
Wednesday 15th of September 2021 07:26John Manley
Isaac George ManleyBritish
Naval Sailor
Service 1768-1814