Recent updates


Recent Comments



The Hon. Swynfen Thomas Carnegie


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth8.3.1813W025
First Known Service21.4.1832W025
Father
Sir William Carnegie (7th Earl Northesk)British
Naval Sailor
Service 1771-1830
NAO
MotherMary RickettsE-WIKI
Last Known Service21.1.1870W025
Date of Death20.11.1879W025

Event History


Date fromDate toEventSource
21.4.1832 LieutenantW025
28.6.1838 CommanderW025
10.6.1845 CaptainW025
1.3.185824.1.1859
Edinburgh (74) 1811-1865
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
W025
28.1.185923.4.1859Appointed Lord Commissioner of the AdmiraltyW025
6.5.18626.2.1863
Colossus (80) 1848-1867
British 80 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
W025
6.2.186328.4.1863
Pembroke (74) 1812-1905
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
1889 Renamed "Forte"
1891 Renamed "Pembroke"
, as Flag Officer, Commodore
W025
27.4.1863 Rear-AdmiralW025
21.1.1870 Vice-AdmiralW025

Notes on Officer


BiographyNBD1849

The Honourable Swynfen Thomas Carnegie, born 8 March, 1813, is youngest son (by Mary, only daughter of the late Wm. Henry Ricketts, Esq., of Longwood, co. Hants, and niece of the first Earl St. Vincent) of William, seventh Earl of Northesk, Admiral of the Red, G.C.B., who had the honour of being third in command at the battle of Trafalgar, was afterwards Commander-in-Chief at Plymouth, and died Rear-Admiral of Great Britain, 28 May, 1831, in his 74th year. He is brother (with the present Earl of Northesk) of George, Lord Rosehill, who was lost, in his 16th year, on board the Blenheim 74, bearing the flag of Sir Thos. Troubridge, in 1807; and nephew of Capt. Wm. Henry Jervis, R.N., who was drowned by the upsetting of his barge while in command of the Magnificent, of 74 guns, 26 Jan. 1805. His grandfather, George, sixth Earl of Northesk, died Admiral of the White in 1792.

This officer entered the Navy 3 Aug. 1826; and, after serving, as Midshipman, on board the Undaunted 46, Capt. Aug. Wm. Jas. Clifford, St. Vincent 120, flag-ship of Hon. Sir Henry Hotham, and Raleigh 18, Capt. Abraham Mills Hawkins, obtained a commission 21 April, 1832. From 9 Nov. following until promoted to the rank of Commander, 28 June, 1838, he was further employed under Commodore Lord John Hay, latterly as Senior-Lieutenant, in the Castor 36, and North Star 28. For his exertions during that period, as connected with the operations of the civil war in Spain, Mr. Carnegie was rewarded with the order of San Fernando. We subsequently find him in command, from 10 Aug. 1842 until Feb. 1844, of the Orestes 18, and Devastation steam-sloop, on the North American, West India, and Mediterranean stations. Since the date of his last promotion, 10 June, 1845, he has been on half-pay.

Capt. Carnegie, who has been in Parliament since 1841 as member for the borough of Stafford, was for some months in 1846 a Lord of the Treasury.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Monday 21st of June 2021 19:10Tim Oakley
William Crosbie BrownriggBritish
Naval Sailor
Service 1800-1802
Monday 21st of June 2021 09:36T. Oakley
Dutch corvette 'Scipio' (1797) (18) 1797-1807
Dutch 18 Gun
Unrated Corvette
Sunday 20th of June 2021 19:51Tim Oakley
Dutch corvette 'Scipio' (1797) (18) 1797-1807
Dutch 18 Gun
Unrated Corvette
Sunday 20th of June 2021 19:44Tim Oakley
Dutch corvette 'Scipio' (1797) (18) 1797-1807
Dutch 18 Gun
Unrated Corvette
Sunday 20th of June 2021 12:22John Henry
British gun-brig 'Dexterous' (1805) (12) 1805-1816
British 12 Gun
Unrated Gun-brig