Chevalier Jean d'Estrées (Comte d'Estrées)


NationalityFrench 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1624 - Soleure , Switzerlandref:687
First Known Service1668ref:687
FatherFrançois Annibal d'EstréesEWIKI
WifeLucie Félicité de NoaillesEWIKI
Son Victor Marie d'Estrées (Duc d'Estrées) (1660-1737)EWIKI
Last Known Service1688ref:687
Date of Death19.5.1707 - Paris ref:687

Event History


Date fromDate toEventSource
1624 Appointed Comte de Tourbesref:687
1624 Appointed Comte d'Estréesref:687
16681669Le Saint Louis (48), Capitaine de Vaisseau and Commanding OfficerNNF-1610
12.11.1669 Vice-amiral du Ponantref:687
1672 Le Saint Philippe (82), as Flag Officer, Vice-AmiralNNF-1610
28.5.1672 Commanded the White Squadron, Center Division at the Battle of Solebay 
1673 Foudroyant (76), as Flag Officer, Vice-AmiralNNF-1610
1673 Reine (104), Lieutenant-Général des armées navales and Commanding Officerref:687
28.5.1673 First Battle of Schooneveld 
4.6.1673 Commanded the French Squadron , Main Division at the Second Battle of Schooneveld 
11.8.1673 Commanded the White Main Squadron at the Battle of Texel 
167721.2.1676/77Glorieux (62), as Flag Officer, Vice-AmiralEWIKI
3.3.1676/77 Commanded the Flotte française at the 1st Battle of Tobago 
3.3.1676/77 Commander-in-Chief at the 1st Battle of Tobago 
3.10.167711.5.1678Le Terrible (70), as Flag Officer, Vice-AmiralEWIKI
11.12.167712.12.1677Commander-in-Chief at the 2nd Battle of Tobago 
11.12.167712.12.16772nd Battle of Tobago 
168119.5.1707Appointed Maréchal de Franceref:687
1.8.168719.5.1707Appointed Vice-Roi at Nouvelle-FranceFWIKI
1688 Le Magnifique (84), as Flag Officer, Vice-amiral du PonantBNF1
26.6.168816.7.1688Commanded the Ships Squadron at the Bombardment of Algiers 
26.6.168816.7.1688Commander-in-Chief at the Bombardment of Algiers 
1689 Appointed Chevalier de l'Ordre des Chevaliers du Saint-Espritref:687
1693 Appointed Chevalier de l’ordre royal et militaire de Saint-Louisref:687
170119.5.1707Appointed Gouverneur at Nantesref:687


Previous comments on this page

Posted by gauthard serge on Friday 20th of January 2017 19:50

Appointed : Vice-Amiral du Ponant : 12 November 1669.
hors cadre : Juillet 1689. the son take the rank.
before Navy : Lieutenant Général des Armées de terre.
bye serge.

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Sunday 15th of December 2019 20:03Tim OakleyVestal vs Bellone
Friday 13th of December 2019 22:47Jan FredrikssonRussian Fourth Rate ship of the line 'Straford' (1712) (50)
Friday 13th of December 2019 20:47Jan FredrikssonRussian Fourth Rate ship of the line 'Straford' (1712) (50)
Friday 13th of December 2019 16:01WandaFrench Fifth Rate frigate 'L'Opale' (1757) (32)
Wednesday 11th of December 2019 21:25Freddy Van DaeleBritish Privateer brig 'Dragon' (1778) (14)