Sir Robert Cavendish Spencer


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth24.10.1791CSORN
First Known Service8.1.1801CSORN
BrotherSir Frederick Spencer (4th Earl Spencer) (1798-1857)ref:1059
Last Known Service9.1822CSORN
Date of Death4.11.1830CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
8.18041810Tigre (74), Midshipmanref:1155
6.3.180721.3.1807Capture of Alexandria 
21.10.1809 Action of 1809-10-21 
31.10.18091.11.1809Action in Rosas Bay 
13.12.1810 Lieutenantref:1155
22.1.1813 Commanderref:1155
7.18132.1814Kite (16), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
7.18136.1814Espoir (16), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
18.8.1813 Attack on the Batteries at Cassis 
1.18144.1815Carron (20), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
4.6.1814 CaptainNL1814
15.9.1814 Attack on Fort Bowyer 
6.18154.1816Eurydice (24), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
18175.1817Severn (44), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
5.18171818Ganymede (34), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
8.18199.1822Owen Glendower (36), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
10.1828 Appointed Knight Commander of the Royal Guelphic Orderref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

SPENCER, Sir ROBERT CAVENDISH (1791–1830), captain in the navy, born on 24 Oct. 1791, was third son of George John, second earl Spencer [q. v.], and brother of John Charles Spencer, viscount Althorp and third earl Spencer [q. v.] In August 1804 he entered the navy on board the Tigre with Captain Benjamin Hallowell, afterwards Carew [q. v.], and served continuously with him, in the Tigre and afterwards in the Malta—being promoted to be lieutenant on 13 Dec. 1810—till appointed to command the Pelorus brig in October 1812. On 22 Jan. 1813 he was promoted to be commander of the Kite, from which he was moved into the Espoir, one of the squadron off Marseilles, under the command of Captain Thomas Ussher [q. v.] He was afterwards appointed to the Carron, employed on the coast of North America, was actively engaged in the operations against New Orleans, and was promoted to post rank by the commander-in-chief, Sir Alexander Forrester Inglis Cochrane [q. v.], on 4 June 1814. In 1815 he commanded the Cydnus on the home station, and in 1817–19 the 26-gun frigate Ganymede in the Mediterranean, where he conducted a successful negotiation with the bey of Tunis. From 1819 to 1822 he commanded the Owen Glendower on the South American station, and from 1823 to 1826 the 46-gun frigate Naiad in the Mediterranean, where he took an active part in the operations against Algiers in the summer of 1824 [see Neale, Sir Harry Burrard], and was afterwards employed on the coast of Greece during the war of independence. From August 1827 to September 1828 Spencer was private secretary and groom of the bedchamber to the Duke of Clarence, then lord high admiral; in October 1828 he was nominated a K.C.H., and was knighted on 24 Nov. In September 1828 he was appointed to command the Madagascar, again in the Mediterranean, where he died, off Alexandria, on 4 Nov. 1830. He had just been recalled to England on appointment as surveyor-general of the ordnance. During these years of peace service, and especially in the Naiad, Spencer acquired a reputation in the service as a first-rate gunnery officer and disciplinarian. When the Naiad paid off, she was spoken of as the perfection of a man-of-war. He was unmarried.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Friday 30th of October 2020 17:25Dennis QuintonBritish cutter 'Expedition' (1778) (10)
Friday 30th of October 2020 07:22xpnBritish schooner 'Paz' (1807) (12)
Tuesday 27th of October 2020 21:04James D Taylor Jr.British Third Rate galleon 'Philip and Mary' (1556) (39)
Monday 26th of October 2020 22:21Peter Evans Peter Butt (d.bef.1775)
Monday 26th of October 2020 22:17Peter Evans Peter Butt (d.bef.1775)