George Le Geyt Bowyer


NationalityBritish 
RolesSailor 
First Known Service1830/12/02CSORN
Last Known Service1865/09/02CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
1830/12/02 Entered the NavyNBD1849
1836 Passed the Lieutenant's ExaminationNBD1849
18401840/04/19Andromeda (46), NBD1849
1840/04/19 LieutenantNBD1849
1840/04/191843Racehorse (18), LieutenantNBD1849
1843/07/151848Pilot (16), LieutenantNBD1849
1865/05/131865/09/02Canopus (80), as Commanding OfficerBWAS-1793

Sources

IDDescriptionAuthorType
CSORN Commissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner SmithWeb Site
NBD1849 A Naval Biographical Dictionary 1849O'BrienDigital Book
BWAS-1793 British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook

Previous comments on this page

Posted by peter duckers on Monday 14th of November 2016 15:21

Second-Captain, from January 1853 until the spring of 1855, of the Vengeance 84, employed in the Mediterranean and also in the Black Sea, where he was present at the attack on the sea defences of Sebastopol, 17 October 1854. He was next appointed to the Vulcan, which vessel, employed in bringing troops and invalids home from the Crimea, he commanded until May 1856, when he was promoted to Captain. Amongst his subsequent appointments, Bowyear was Flag Captain at Portsmouth, and at the time of his retirement in September 1870, he was Captain in charge of Naval establishments at Bermuda. He became retired Rear-Admiral in June 1874, and retired Vice-Admiral in February 1879. Admiral Bowyear died at St Helier, Jersey, on 14 February 1903.

Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Wednesday 24th of January 2018 00:52Dan RobinsonThomas Pitt Robinson
Sunday 21st of January 2018 03:14Donna FoxEdward Hodder
Saturday 20th of January 2018 12:25AvMAmerican schooner 'Grampus' (1821) (12)
Friday 19th of January 2018 19:57Tim OakleyBritish Sixth Rate post ship 'Danae' (1798) (20)
Thursday 18th of January 2018 12:43Tim OakleyBritish Third Rate ship of the line 'Sultan' (1807) (74)