Claude Henry Mason Buckle


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1803CSORN
First Known Service17.4.1827CSORN
FatherMathew Buckle (1770-1855)NBD1849
Last Known Service6.11.1845CSORN
Date of Death10.3.1894CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
17.4.1827 LieutenantNBD1849
17.4.18278.12.1829Ganges (84), LieutenantNBD1849
8.12.18292.12.1833North Star (28), LieutenantNBD1849
2.12.18334.5.1836San Josef (114), Flag LieutenantNBD1849
4.5.1836 CommanderNBD1849
7.12.184111.1845Growler (6), Commander and Commanding OfficerNBD1849
6.11.1845 CaptainNBD1849

Notes on Officer


Biographyref:1059

BUCKLE, Sir CLAUDE HENRY MASON (1803–1894), admiral, one of a family long distinguished in our naval records, grandson of Admiral Matthew Buckle (1716–1784) and son of Admiral Matthew Buckle (1770–1855), entered the Royal Naval College at Portsmouth in August 1817. In March 1819 he passed out, and after serving for a few months in the Channel was appointed to the Leander, going out to the East Indies. In her and in her boats he was actively employed during the first Burmese war and at the capture of Rangoon in May 1824. Returning to England in January 1826 he was appointed in April to the Ganges, going out to the South American station as flagship of Sir Robert Waller Otway [q. v.], and in her was promoted to be lieutenant on 17 April 1827. He afterwards (1829-33) served in the North Star and the Tweed, on the West Indian station; from 1833 to 1836 was flag-lieutenant to Sir William Hargood [q. v.] at Plymouth; and on 4 May 1836 was promoted to the rank of commander. From December 1841 to October 1845 he commanded the Growler, on the coast of Brazil and afterwards on the west coast of Africa, and in February 1845 led the boats of the squadron under the command of Commodore William Jones at the destruction of several barracoons up the Gallinas river. On returning to England he was advanced to post rank, 6 Nov. 1845. In January 1849 he was appointed to the Centaur as flag-captain to Commodore Arthur Fanshawe, going out as commander-in-chief on the west coast of Africa, where, in December 1849, being detached in command of the boats of the squadron, together with the steamer Teazer and the French steamer Rubis, he 'administered condign punishment' to a horde of pirates who had established themselves in the river Geba and had made prizes of some small trading vessels. Towards the end of 1850 Buckle was compelled by failing health to return to England; and in December 1852 he was appointed to the Valorous, steam frigate, attached during 1853 to the Channel squadron, and in 1854 to the fleet up the Baltic under Sir Charles Napier [q. v.], and more particularly to the flying squadron under Rear-admiral (Sir) James Hanway Plumridge in the operations in the Gulf of Bothnia. In the end of 1854 the Valorous was sent out to the Black Sea, where she carried the flag of (Sir) Houston Stewart [q. v.] at the reduction of Kinburn. On 5 July 1855 Buckle was nominated a C.B. From 1857 to 1863 he was superintendent of Deptford dockyard, and on 14 Nov. 1863 was promoted to the rank of rear-admiral. In November 1867 he was appointed commander-in-chief at Queenstown, where he remained until he retired, under Mr. Childers's scheme, in 1870. He was made a vice-admiral on 1 April 1870, K.C.B. on 29 May 1875, admiral on 22 Jan. 1877, and was granted a good-service pension on 30 Oct. 1885. He died on 10 March 1894. He married in 1847 Harriet Margaret, eldest daughter of Thomas Deane Shute of Bramshaw, Hampshire, and left issue one son.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Wednesday 12th of December 2018 12:23William FitzsimmonsJames Boxer (d.1847)
Tuesday 11th of December 2018 08:08Steve GeorgeJames George
Tuesday 11th of December 2018 07:44Richard Alan WoodGeorge Henry Ayton (d.1865)
Monday 10th of December 2018 15:11Tim OakleyBritish sloop 'Ringdove' (1806) (16)
Sunday 9th of December 2018 22:31Tim OakleyFrench Privateer lugger 'L'Eglé' (1804)