Chevalier Joseph Andrault (2nd Comte de Langeron)


NationalityFrench 
RolesNaval Sailor, Ship Builder, Administrator, Marine 
Date of Birth19.11.1649ref:769
First Known Service1669ref:769
FatherPhilippe Andrault, comte de LangeronFWIKI
MotherClaude Faye d'EspessesFWIKI
WifeJeanne Marguerite du Gouray, marquise de La CôteFWIKI
Nephew Bitaut de BeorFWIKI
Last Known Service28.5.1711ref:769
Date of Death28.5.1711ref:769

Event History


Date fromDate toEventSource
1669 At Candie , under Mr de la Feuilladeref:769
11.11.1670 Enseigne de Vaisseauref:769
2.11.1671 Capitaine de Vaisseauref:769
16721675L'Apollon (52), Capitaine de Vaisseau and Commanding OfficerFWIKI
28.5.1673 First Battle of Schooneveld 
4.6.1673 Second Battle of Schooneveld 
11.8.1673 Battle of Texel 
16741676Sage (52), Capitaine de Vaisseau and Commanding Officerref:769
1675 Appointed 2nd Comte de LangeronFWIKI
11.2.1674/75 First battle of Stromboli 
8.1.1675/76 Second battle of Stromboli 
22.4.1676 Battle of Agosta 
2.6.1676 Battle of Palermo 
1678 Etoile (36), Capitaine de Vaisseau and Commanding Officerref:769
168310.1683Hardi (52), Capitaine de Vaisseau and Commanding Officerref:769
1.1683 Launched L'Apollon (56) , Ship of the Line at Brest - Brittany NNF-1715
1686 Le Bon (54), Capitaine de Vaisseau and Commanding Officerref:769
1689 Le Glorieux (64), Capitaine de Vaisseau and Commanding Officerref:769
1.11.1689 Chef d'escadreFWIKI
1690 La Couronne (80), Chef d'escadre and Commanding OfficerFWIKI
30.6.1690 Commanded the The Rear Vanguard (Blue) at the Battle of Beachy Head 
1691 Le Conquérant (84), Chef d'escadre and Commanding Officerref:769
169214.11.1692Souverain (80), Chef d'escadre and Commanding Officerref:769
19.5.1692 Commanded the White Rear Squadron at the Battle of Barfleur 
14.11.1692 Vacation of 3 months for his healthref:769
1693 L'Orgueilleux (90), Chef d'escadre and Commanding Officerref:769
1694 From 1694 to 1697 , command the Compagnies of Guard Marines in the defence of the coast of Bretagneref:769
5.4.1697 Lieutenant-généralFWIKI
16981709Appointed Commandant de la Marine at ToulonFWIKI
8.169826.10.1698L'Admirable (88), Lieutenant-Général des armées navales and Commanding Officerref:769
1702 Le Conquérant (84), as Flag Officer, Lieutenant-Général des armées navalesref:687
4.1702 L'Admirable (88), Lieutenant-Général des armées navales and Commanding Officerref:769
1703 Appointed Chevalier de L’ordre royal et militaire de Saint-LFWIKI
1704 Soleil Royal (104), as Flag Officer, Lieutenant-généralref:769
1706 Le Sceptre (88), Lieutenant-Général des armées navales and Commanding Officerref:769
25.12.1707 Appointed Commandeur de L’ordre royal et militaire de Saint-Louisref:769


Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 7th of April 2020 22:03Caleb ShawBritish sloop 'Rosamond' (1807) (18)
Tuesday 7th of April 2020 18:25LilyveictJohn Godolphin
Monday 6th of April 2020 14:32Nick SerpellBritish Fourth Rate ship of the line 'Vigilant' (1745) (60)
Sunday 5th of April 2020 13:47Peter WarrenMichael Kearny (d.1797)
Saturday 4th of April 2020 22:40Caleb ShawCharles Shaw