Recent updates


Recent Comments



Etienne Maillot


NationalityFrench 
RolesNaval Sailor, Ship Builder, Administrator 
Date of Birth6.9.1768 - Reims , Marneref:673
First Known Service19.12.1789ref:673
Last Known Service1817ref:673
Date of Death6.11.1837 - Paris ref:673

Event History


Date fromDate toEventSource
19.12.178930.12.1792Appointed Elève Ingenieur Constructeur de la Marine at Parisref:673
1.1.179319.1.1794Appointed Elève du Génie Maritime at Lorientref:673
20.1.179420.3.1796Appointed Sous-Ingénieur de la Marine at Toulonref:673
21.3.17969.5.1798Appointed Ingénieur Ordinaire de la Marine at Toulon

Appointed in the first forest district , responsible for supervising operations relating to hammering , collection and transport of timber intended for the navy until October 20 , 1796 .

ref:673
10.5.179811.8.1798
Orient (118) 1791-1798
French 118 Gun
1st Rate Ship of the Line
1792 Renamed "Sans Culotte"
1795 Renamed "Orient"
, as a passenger: On board from 19.5.1798
ref:673
1.8.1798 Battle of the Nile 
12.8.17981.8.1799Appointed Directeur des Constructions Navales at Alexandriaref:673
18.8.179927.10.1800Appointed Commissaire Principal de la Marine at Alexandriaref:673
28.10.180011.2.1802Appointed Chef de l’Administration de la Marine at Egypt

Returned to France on November 5 , 1801 , held this rank until February 11, 1802 .

 

ref:673
12.2.180230.1.1806Appointed Ingénieur de Première Classe des Constructions Navales at Toulonref:673
28.6.1804 Appointed Chevalier de la Légion d'honneurref:673
1.2.180611.4.1806Appointed Directeur des Constructions Navales at Veniceref:673
12.4.180610.12.1807Appointed Chef de l’Administration de la Marine

Appointed head of administration by the Italian government from April 12 , 1806 until December 10 , 1807 .

ref:673
12.4.180624.10.1814In the service of Kingdom of Italyref:673
11.12.180724.10.1814Appointed Commissaire Général de la Marine at Venice

Commissioner General of the Italian Navy with the attributes of maritime prefect from December 11, 1807 to October 24, 181 . The city of Venice and its arsenal were handed over to Count de Lespine , Austrian general who took possession of it .

ref:673
8.2.1810 Appointed Ordinary KnightOrder of the Iron Crownref:673
24.10.181410.4.1815Appointed Commissaire Général de la Marine

Employee of the commission in charge of naval ordinances

ref:673
c.10.4.18151.1.1816Passed to the port of Brest then that of Rochefort until January 1 , 1816 .ref:673
1.1.1816 Admitted to retire by order of the king of December 20 , 1815 from January 1 , 1816 .  ref:673
8.7.1817 Appointed Directeur des Constructions Navales

Recalled to the maritime engineering service on July 8 , 1817. Employed as director of naval constructions of the third forest district of the navy , in Angoulême then in Orléans .
 

ref:673
20.9.1825 Appointed Officier de la Légion d'honneurref:673
13.9.1832 Director of the four forestry departments in Parisref:673
6.11.1837 End of his career on November 6 , 1837 following his death .  ref:673

Sources


IDNameAuthorType
ref:673Parcours d'officiers dans la Royale Web Site

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Sunday 17th of October 2021 08:41Cy
Sir Basil KeithBritish
Naval Sailor
Service 1747-1769
Saturday 16th of October 2021 17:38Pieter van der Merwe
Sir Basil KeithBritish
Naval Sailor
Service 1747-1769
Friday 15th of October 2021 20:07Joseph Fleming
British sloop 'Otter' (1767) (14) 1767-1778
British 14 Gun
Unrated Sloop
Thursday 14th of October 2021 14:34Ian Harrison
British First Rate galleon 'Ark Raleigh' (1587) (55) 1587-1608
British 55 Gun
1st Rate Galleon
1603 Renamed "Ann Royal"
1592 Renamed "Ark Royal"
Thursday 14th of October 2021 12:52Steve lockhartAction of 1782-10-17