Benjamin William Page


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth7.2.1765 - Ipswich CSORN
First Known Service11.1778CSORN
WifeElizabeth Herbert (d.1834)ref:1059
Last Known Service23.8.1841CSORN
Date of Death3.10.1845 - Ipswich CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
20.11.1784 Lieutenant ADM 6/23/301CSORN
17954.1796Hobart (18), Lieutenant and Commanding OfficerBWAS-1793
10.1795 Occupation of Ceylon 
4.179622.12.1796Hobart (18), Commander and Commanding OfficerBWAS-1793
22.12.1796 CaptainCSORN
6.179711.1797Laurel (24), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
12.1797 Orpheus (32), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
24.1.180023.1.1802Inflexible (64), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
11.18021805Caroline (36), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
180510.1805Trident (64), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
9.181210.1815Puissant (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
12.8.1819 Rear-Admiralref:1059
22.7.1830 Vice-Admiralref:1059
23.8.1841 Admiralref:1059

Notes on Officer


Biographyref:1059

PAGE, BENJAMIN WILLIAM (1765–1845), admiral, born at Ipswich on 7 Feb. 1765, entered the navy in November 1778, under the patronage of Sir Edward Hughes [q. v.], with whom he went out to the East Indies in the Superb, and in her was present in the first four actions with Suffren. In December 1782 he was appointed acting lieutenant of the Exeter, and in her took part in the fifth action, on 20 June 1783. In August he was moved into the Worcester; in the following February to the Lizard sloop; and in September to the Eurydice frigate, in which he returned to England in July 1785. His commission as lieutenant was then confirmed, dating from 20 Nov. 1784. From 1786 to 1790 he was on the Jamaica station in the Astræa frigate, commanded by Captain Peter Rainier [q. v.], whom he followed to the Monarch in the Channel for a few months during the Spanish armament. In December 1790 he was appointed to the Minerva, in which he went out to the East Indies; in August he was transferred to the Crown, and in her returned to England in July 1792. In January 1793 he was appointed to the Suffolk, again with Rainier, and in the spring of 1794 went out in her to the East Indies. In September Rainier promoted him to command the Hobart sloop, a promotion afterwards confirmed, but only to date from 12 April 1796.

In consequence of Page's long acquaintance with eastern seas, he was ordered, in January 1796, to pilot the squadron through the intricate passages leading to the Moluccas, which were taken possession of without resistance, and proved a very rich prize, each of the captains present receiving, it was said, 15,000l. Unfortunately for Page, some important despatches were found on board a Dutch brig which was taken on the way, and the Hobart was sent with them to Calcutta. Page was thus absent when Amboyna was captured, and did not share in the prize money (James, Nav. Hist. i. 415). In December 1796 he convoyed the China trade from Penang to Bombay with a care and success for which he was specially thanked by the government, and by the merchants presented with five hundred guineas. In February 1797 he was appointed acting- captain of the Orpheus frigate, but a few months later he received his post rank from the admiralty, dated 22 Dec. 1796, and was ordered to return to England. In January 1800 he was appointed to the Inflexible, which, without her lower-deck guns, was employed during the next two years on transport service in the Mediterranean. She was paid off in March 1802, and in November Page commissioned the Caroline frigate, in which in the following summer he went to the East Indies, where he captured several of the enemy's privateers, and especially two in the Bay of Bengal, for which service the merchants of Bombay and of Madras severally voted him a present of five hundred guineas. In February 1805 he was transferred to the Trident, as flag-captain to Vice-admiral Rainier, with whom he returned to England in October. In 1809–10 Page commanded the sea-fencibles of the Harwich district, and from 1812 to 1815 the Puissant guardship at Spithead. He had no further service afloat, but became, in course of seniority, rear-admiral on 12 Aug. 1819, vice-admiral 22 July 1830, admiral 23 Aug. 1841. During his retirement he resided principally at Ipswich, and there he died on 3 Oct. 1845. He had married Elizabeth, only child of John Herbert of Totness in Devonshire; she died without issue in 1834.



Sources


IDDescriptionAuthorType
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner Smith / Syrett & DiNardoWeb Site
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book
BWAS-1793British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook
BWAS-1714British Warships in the Age of Sail 1714 - 1792Rif WinfieldBook

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Friday 15th of November 2019 05:00Tim OakleyBritish hired ketch 'Gleaner' (1808) (14)
Friday 15th of November 2019 00:51Tim OakleyBritish First Rate ship of the line 'Royal Sovereign' (1786) (100)
Thursday 14th of November 2019 05:17Albert ParkerBritish Third Rate ship of the line 'Lennox' (1723) (70)
Thursday 14th of November 2019 03:56Tim OakleyBritish hired ketch 'Gleaner' (1808) (14)
Wednesday 13th of November 2019 18:36Tim OakleyBritish Sixth Rate post ship 'Arab' (1798) (22)