Charles Philip Butler Bateman


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1776 - Wormley, HertfordshireNBD1849
First Known Service5.1790NBD1849
Father Nathaniel Bateman (c.1723-1797)NBD1849
WifeLucy Chetwyn - Married 1809NBD1849
Last Known Service30.9.1910NBD1849

Event History


Date fromDate toEventSource
5.1790 Entered the NavyNBD1849
5.17901792Bellona (74), 1st Class VolunteerNBD1849
5.17901792Minerva (38), 1st Class VolunteerNBD1849
5.17901792Crown (64), 1st Class VolunteerNBD1849
17921794Penelope (32), MidshipmanNBD1849
1794 Boyne (98), MidshipmanNBD1849
17941795Aimable (32), MidshipmanNBD1849
4.1.17944.6.1794Operations against San Domingo 
179531.10.1795Majestic (74), MidshipmanNBD1849
31.10.1795 LieutenantCSORN
31.10.179521.11.1797Scipio (64), Lieutenant ADM 196/3/80NBD1849
23.4.17962.5.1796Capture of Demerara, Essequibo and Berbice 
4.1.17983.1.1801Monarch (74), Lieutenant ADM 196/3/80ADM 196
10.4.180110.5.1802London (90), Lieutenant ADM 196/3/80ADM 196
29.4.1802 CommanderCSORN
23.3.18041.1.1805Kitty (16), Commander and Commanding Officer ADM 196/3/80ADM 196
2.4.180614.7.1806Bonetta (14), Commander and Commanding Officer ADM 196/3/80BWAS-1793
15.7.180620.11.1806Gannet (16), Commander and Commanding Officer ADM 196/3/80BWAS-1793
25.9.1806 CaptainCSORN
25.9.181030.9.1810Scipion (74), Captain and Commanding Officer ADM 196/3/80ADM 196
16.6.181230.9.1812Revenge (74), Captain and Commanding Officer ADM 196/3/80ADM 196
1.10.181214.4.1813Stately (64), Captain and Commanding Officer ADM 196/3/80ADM 196
12.4.1813 Took command of the Impetueux to bring her home, paid her off in June 1813NBD1849
15.4.181311.6.1813Impetueux (74), Captain and Commanding Officer ADM 196/3/80BWAS-1714
6.1813 Placed on Half-PayNBD1849
23.11.1841 Rear-Admiral of the WhiteNBD1849

Notes on Officer


BiographyNBD1849

Charles Philip Butler Bateman, born in 1776, at Wormley, in Hertfordshire, is son of the late Nathaniel Bateman, Esq., an old Post-Captain.

This officer entered the Navy, in May, 1790, as Fst.-cl. Vol., on board the Bellona 74, Capt. Fras. John Hartwell, stationed in the Channel; and, after serving in the Minerva 44, and Crown 64, both commanded by Capt. Robt. Manners Sutton, in the East Indies, became, in 1792, Midshipman of the Penelope 32, Capt. Bartholomew Sam. Rowley, in which vessel, when in company with the Iphigenia 32, he took part, 25 Nov. 1793, off St. Domingo, in a warm action of half an hour, which terminated in the capture, with a loss to the Penelope of 1 man killed and 7 wounded, of the French 36-gun frigate L’Inconstante. Removing next to the Boyne 98, bearing the flag of Sir John Jervis, Mr. Bateman, in 1794, witnessed the reduction of the French West India islands, and was slightly wounded while employed on shore at the attack on Pointe-a-Pitre, Guadeloupe. Having further served on board L’Aimable 32, and Majestic 74, flagships of Sir John Laforey, he was promoted to a Lieutenancy, 31 Oct. 1795, in the Scipio 64, Capts. Robt. M‘Douall, Fras. Laforey, and Chas. Sydney Davers, while under whom he participated in the reduction of the Dutch settlement of Demerara, and on that occasion, as at the subsequent destruction of a Spanish squadron near Trinidad, was again wounded. From 4 Jan. 1798 until promoted to the rank of Commander, 29 April, 1802, he served in the Monarch 74, and London 98, bearing the flags in the North Sea and Baltic of Admiral Sir Rich. Onslow, Archibald Dickson, and Sir Hyde Parker; in the first named of which ships he fought, as Second Lieutenant, at Copenhagen, where his Captain, Robt. Jas. Mosse, was killed. Dunng the two years and a half immediately preceding hia attainment of Post-rank, 25 Sept. 1806, we find Capt. Bateman commanding in succession the Kitty, Bonetta, and Gannet sloops, the two former employed in afibrding protection to the different convoys in the North Sea, and the latter in escorting the trade to the Mediterranean. His subsequent appointments were – 25 Sept. 1809, to the Scipion 74, bearing the flag in the Bay of Biscay of Hon. Robt. Stopford – in the course of 1812 to the Revenge 74, flag-ship of Hon. Arthur Kaye Legge, and Stately 64, off Cadiz, where, on becoming Senior Officer, he effected the dismantlement of the English dockyard – and, 12 April, 1813, to the Impetueux 74, which ship he brought home and paid off in the following June. He has not since been employed. His advancement to Flag-rank took place 23 Nov. 1841.

The Rear-Admiral married, in 1809, Lucy, third daughter of Wm. Chetwynd, Esq., of Ham Common, co. Surrey, and Hampstead, co. Cork, by whom he has issue a son and five daughters. Agents – Messrs. Halford and Co.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Monday 23rd of November 2020 11:32CyBritish First Rate screw ship of the line 'Royal George' (1853) (120)
Monday 23rd of November 2020 10:17David HannamBritish First Rate screw ship of the line 'Royal George' (1853) (120)
Monday 23rd of November 2020 05:48Timothy OakleyFrench Fifth Rate frigate 'Danae' (1763) (32)
Friday 20th of November 2020 08:42Cy Thomas Baillie (1725-1802)
Friday 20th of November 2020 06:29Denise Taylor Thomas Baillie (1725-1802)