Andrew Mitchell


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1757TRN3
First Known Service1777TRN3
Last Known Service1806TRN3
Date of Death26.2.1806TRN3

Event History


Date fromDate toEventSource
11.10.1777 Lieutenant ADM 6/21/95CSORN
25.10.1778 Captain ADM 6/22/325CSORN
25.10.17785.9.1782Coventry (28), Captain and Commanding Officer ADM 6/22/325
Issued by Sir Edward Vernon (1723-1794), East Indies
Commission confirmed 16.8.1781
BWAS-1714
12.8.1782 Bellone vs Coventry 
3.9.1782 Battle of Trincomalee 
14.9.178218.11.1784Sultan (74), Captain and Commanding Officer ADM 6/23/284
Issued by Edward Hughes (1720-1794), East Indies
Commission confirmed 7.6.1785
BWAS-1714
20.6.1783 2nd Battle of Cuddalore 
17841785Appointed Commander-in-Chief — East IndiesE-WIKI
18.11.1784 Defence (74), Captain and Commanding Officer ADM 6/23/492
Issued by Edward Hughes (1720-1794), East Indies
Commission confirmed 2.12.1788
ADM 6/23
27.7.179018.5.1793Asia (64), Captain and Commanding Officer ADM 6/24/56ADM 6/24
1.6.1795 Rear-Admiral of the Blue ADM 6/25/180CSORN
20.2.1797 Rear-Admiral of the White ADM 6/26/67CSORN
14.2.1799 Vice-Admiral of the BlueCSORN
4.17998.1799Appointed Commander-in-Chief — The NoreTRN4
8.179910.1799Isis (50), as Flag Officer, Vice-Admiral of the BlueBWAS-1714
28.8.1799 Commanded the English Squadron at the Seizure of the Dutch Fleet at Nieuwe Diep 
28.8.1799 Commander-in-Chief at the Seizure of the Dutch Fleet at Nieuwe Diep 
30.8.1799 Commanded the Ship of Line Squadron at the Seizure of the Dutch Fleet at Vlieter 
30.8.1799 Commander-in-Chief at the Seizure of the Dutch Fleet at Vlieter 
7.10.1799 Babet (20), as Flag Officer, Vice-Admiral of the BlueBWAS-1793
8.1.1800 Appointed Companion of the Knight Companion of the Order of the BathTKE1
5.1800 Windsor Castle (98), as Flag Officer, Vice-AdmiralBWAS-1714
1.1.1801 Vice-Admiral of the WhiteCSORN
18021806Appointed Commander-in-Chief — North AmericaE-WIKI
5.18021806Leander (52), as Flag Officer, Vice-Admiral of the WhiteBWAS-1714
7.18023.1803Cambrian (40), as Flag Officer, Vice-Admiral of the WhiteBWAS-1793
23.4.1804 Vice-Admiral of the RedCSORN
9.11.1805 Admiral of the BlueCSORN


Previous comments on this page

Posted by Cy on Friday 30th of May 2014 22:54

The Isis link does appear to be correct, no 6th Rate Isis on the site at all?


Posted by Colin Fox on Friday 30th of May 2014 21:50

Your link to the Isis from this page is incorrect. HMS Isis commanded by Mitchel was a 4th rate 50 gun ship. You have a 28 gun 6th rate. Also the link states that the Isis was burnt in 1791 so could not have been commanded by Mitchel in 1799/98. Mitchel was aboard the Isis at St Helena in May 1798 and mentioned in a report of mutiny that took place on the eastindiaman the Worcester. See IOR/G/32/98

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 27th of October 2020 21:04James D Taylor Jr.British Third Rate galleon 'Philip and Mary' (1556) (39)
Monday 26th of October 2020 22:21Peter Evans Peter Butt (d.bef.1775)
Monday 26th of October 2020 22:17Peter Evans Peter Butt (d.bef.1775)
Monday 26th of October 2020 18:33regis Julien de Laage
Monday 26th of October 2020 15:10N W P van DiepenSpanish Third Rate ship of the line 'Fénix' (1749) (80)