William Blight


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth1785NMM
First Known Service9.5.1793CSORN
WifeLouisa HowellNBD1849
BrotherEmanuel Blight (1790-?)NBD1849
Last Known Service27.9.1855CSORN
Date of Death22.7.1862NMM

Event History


Date fromDate toEventSource
9.5.1793 Entered the NavyNBD1849
9.5.179314.4.1803Intrepid (64), Volunteerref:1059
15.4.1803 LieutenantCSORN
19.4.180321.10.1805Britannia (100), LieutenantNAO
21.10.1805 Battle of Trafalgar 
22.10.18057.11.1805Phoebe (36), LieutenantNAO
14.2.180614.8.1806Dreadnought (98), Flag LieutenantNBD1849
14.8.18069.2.1809Nereide (36), First LieutenantNBD1849
24.7.1809 Appointed Agent for TransportsNBD1849
1.18121813Princess Sophia Frederica (74), Lieutenant and Commanding OfficerBWAS-1793
16.11.1815 Left the Post of Agent for Transports for Half-payNBD1849
10.1819 Queen Charlotte (100), First LieutenantNBD1849
14.2.1821 CommanderNBD1849
31.5.18285.1830Britannia (120), CommanderNBD1849
22.7.1830 CaptainNBD1849
22.7.1830 Placed on Half-PayNBD1849
1.10.1850 Superannuated CaptainNMM
27.9.1855 Superannuated Rear-AdmiralNMM

Notes on Officer


Biographyref:1059

BLIGHT, WILLIAM (1785–1862), captain in the royal navy, was entered 9 May 1793, as a volunteer on board the Intrepid, 64 guns, under the command of Captain the Hon. Charles Carpenter. In that ship he continued as midshipman, masters mate, and acting lieutenant, most of the time in the East and West Indies, until confirmed as lieutenant, 15 April 1803, and appointed to the Britannia of 100 guns, with Captain, and afterwards Rear-admiral, the Earl of Northesk. In the Britannia he had his share in the glory of Trafalgar, and was sent to take possession of the French Aigle of 74 guns, which was lost in the gale immediately after the battle. Blight, however, was fortunately rescued in time, and in the spring of 1806 followed Lord Northesk into the Dreadnought. In August 1806 he was appointed to the Néréide, 36 guns, with Captain Corbet, and served in the attack on Buenos Ayres July 1807. The Néréide afterwards went to the East Indies, and in February 1809, when Captain Corbet was tried for cruelty [see Corbet, Robert], Blight, then first lieutenant, was the principal witness in defence. He was afterwards, 1812-14, agent for transports at Palermo ; in 1819-21 first lieutenant of the Queen Charlotte, flagship at Portsmouth; and 12 Feb. 1821 was promoted to the rank of commander. In May 1828 he was appointed to the Britannia, carrying the flag of Lord Northesk as commander-in-chief at Plymouth, from which he was transferred to the St. Vincent, and was posted from her on 22 July 1830. He held no further appointment in the navy, and retired with the rank of rear-admiral 27 Sept. 1855. He died 22 July 1862.



Sources


IDDescriptionAuthorType
NMMNational Maritime Museum Website Web Site
CSORNCommissioned Sea Officers of the Royal NavyDavid Bonner Smith / Syrett & DiNardoWeb Site
NBD1849A Naval Biographical Dictionary 1849O'BrienDigital Book
ref:1059Dictionary of National Biography, 1885-1900 Digital Book
NAOThe National Archive - Trafalgar AncestorsVariousWeb Site
BWAS-1793British Warships in the Age of Sail 1793 - 1817Rif WinfieldBook

Previous comments on this page

Posted by Helen Blight on Thursday 1st of September 2016 11:35

It is possible that William is related to my wife. Any information would be gratefully received.

Make a comment about this page





Recent comments to other pages
Date postedByPage
Friday 18th of October 2019 16:20AvMBritish Merchant merchantman 'Duff' (1796)
Friday 18th of October 2019 15:27AvMBritish Merchant merchantman 'Duff' (1796)
Friday 18th of October 2019 14:52AvMBritish Merchant merchantman 'Duke of Argyll' (1833)
Friday 18th of October 2019 14:48AvMBritish Merchant merchantman 'Duke of Argyll' (1833)
Friday 18th of October 2019 14:45AvMBritish Merchant merchantman 'Duke of Argyll' (1833)