William Brown


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
First Known Service27.12.1788CSORN
Last Known Service4.1815CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
27.12.1788 Lieutenant ADM 6/23/506CSORN
9.1.1791 Commander ADM 6/24/109CSORN
9.1.17912.5.1792Zebra (16), Commander and Commanding Officer ADM 6/24/109
Commission confirmed 1.3.1791
BWAS-1714
2.5.179225.10.1792Kingfisher (18), Commander and Commanding Officer ADM 6/24/164BWAS-1714
25.10.179229.10.1793Fly (14), Commander and Commanding Officer ADM 6/24/179BWAS-1714
29.10.1793 Captain ADM 6/24/278CSORN
29.10.1793 Narcissus (20), Captain and Commanding Officer ADM 6/24/278ADM 6/24
9.4.179418.10.1794Venus (32), Captain and Commanding Officer ADM 6/25/28BWAS-1714
1.6.1794 Glorious 1st of June 
1.17959.1798Alcmene (32), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
3.17985.1798Defence (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
4.17996.1799Foudroyant (80), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
6.17992.1800Vanguard (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
11.180012.1800Robust (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
4.18011802Hussar (38), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
18031804Romney (50), Captain and Commanding OfficerBWAS-1714
5.180510.1805Ajax (74), Captain and Commanding OfficerBWAS-1793
22.7.1805 3rd Battle of Cape Finisterre 
21.10.1805 Battle of Trafalgar 
1.8.1811 Rear-Admiral of the BlueCSORN
6.18124.1813Ulysses (20), as Flag Officer, Rear-Admiral of the BlueBWAS-1714
12.8.1812 Rear-Admiral of the WhiteCSORN
18131814Appointed Commander-in-Chief — JamaicaHJ-DB
4.18134.1815Argo (22), as Flag Officer, Rear-Admiral of the WhiteBWAS-1714
4.6.1814 Rear-Admiral of the RedCSORN


Previous comments on this page

Posted by Tim Oakley on Tuesday 25th of December 2018 10:49

15 Oct 1814 Lieut. Yates, late flag lieutenant to Adm. Brown, and Mr. J.P. Bamey, late secretary, came home in the Ringdove.


Posted by Tim Oakley on Tuesday 25th of December 2018 10:45

In 1812, Brown was promoted to rear-admiral and given the command of the Channel Islands station.

In 1813, Brown was transferred to the Jamaica Station as commanding naval officer of the island and it was during service there that he contracted yellow fever and died on 20 September 1814

Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Tuesday 7th of July 2020 01:38Scott William HawleyJohn Mowbray
Monday 6th of July 2020 21:07judith hendersonWilliam Beauchamp Proctor
Monday 6th of July 2020 16:41Mr.E.P.DalyBritish Sixth Rate frigate 'Dido' (1784) (28)
Monday 6th of July 2020 04:29Gustavo ParedesFrench Fourth Rate screw frigate 'La Pallas' (1861) (60)
Saturday 4th of July 2020 14:22Karen JamesHenry Morse Samson