Recent updates


Recent Comments



Thomas Le Marchant Gosselin


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
Date of Birth7.5.1765CSORN
First Known Service1.12.1787CSORN
FatherJoshua Gosselinref:1059
WifeSarah Hadsleyref:1059
Nephew
Joshua Carteret GosselinBritish
Naval Sailor
Service 1810
ref:833
Brother
Corbet GosselinBritish
Naval Sailor
Service 1798
NBD1849
Last Known Service23.11.1841CSORN
Date of Death1857ref:1059

Event History


Date fromDate toEventSource
1.12.1787 LieutenantCSORN
20.4.1793 CommanderCSORN
20.4.179319.3.1794
Dispatch 1790-1801
British Unrated Sloop
, Commander and Commanding Officer ADM 6/24/284
Confirmed 18.11.1793
ADM 6/24
19.3.179423.7.1795
Kingfisher (18) 1782-1798
British 18 Gun
Unrated Sloop
, Commander and Commanding Officer ADM 6/25/21
BWAS-1714
1.6.1794 Glorious 1st of June 
16.6.179517.6.1795First Battle of Groix 
23.7.1795 CaptainCSORN
23.7.17959.1795
Brunswick (74) 1790-1826
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
4.179612.1796
Diamond (38) 1794-1812
British 38 Gun
5th Rate Frigate
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1793
8.17961801
Syren (32) 1782-1822
British 32 Gun
5th Rate Frigate
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
11.8.179920.8.1799Surrender of Surinam 
11.18016.1802
Melampus (36) 1785-1815
British 36 Gun
5th Rate Frigate
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
2.1804 
Ville de Paris (110) 1795-1845
British 110 Gun
1st Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1793
6.18048.1804
Argo (22) 1781-1816
British 22 Gun
5th Rate Ship
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
8.18041806
Latona (38) 1781-1816
British 38 Gun
5th Rate Frigate
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
18071809
Audacious (74) 1785-1815
British 74 Gun
3rd Rate Ship of the Line
, Captain and Commanding Officer
BWAS-1714
28.7.18094.9.1809Expedition to the Scheldt 
28.7.180912.1809Walcheren Expedition 
4.6.1814 Rear-Admiral of the BlueCSORN
27.5.1825 Vice-Admiralref:1059
23.11.1841 Admiralref:1059
1847 Received the Naval General Service Medal with a clasp for the Defeat of the French Fleet, capture of six sail of the line and one sunk whilst serving on Kingfisher on 1794/06/01ADM 171/8

Notes on Officer


Biographyref:1059

GOSSELIN, THOMAS LE MARCHANT (1765–1857), admiral, second son of Colonel Joshua Gosselin of the militia, entered the navy in 1778 on board the Actæon with tain Boteler, whom he followed to the Ardent, and was captured with her off Plymouth by the combined fleets of France and Spain on 16 Aug. 1779. In October 1780 he was appointed to the Barfleur, flag-ship of Sir Samuel (afterwards Lord) Hood [q. v.], and was present in her in the several actions in North America and West Indies, and notably in that off Dominica on 12 April 1782. He was promoted to be lieutenant in 1787, and while serving with Commodore Cornwallis in the Crown, on the East India station, was promoted to command the Dispatch brig on 23 April 1793. In March 1794 he was moved into the Kingfisher sloop, and in her assisted in the capture of a small French convoy off Belleisle. In July 1794 he was posted into the Brunswick. In 1795 he was appointed to the Diamond, and from her to the Syren, which he commanded during the operations on the coast of France under Sir Richard John Strachan [q. v.] In March 1798 he went in charge of a convoy to Jamaica, and assisted in the reduction of Surinam in August 1799. During the summer of 1804 he commanded the Ville de Paris as flag-captain to Admiral Cornwallis, and in 1805, in the Latona, had command of the inshore squadron off Brest. In February 1806 he was appointed to the Audacious, one of the squadron under Sir Richard Strachan, and afterwards, in 1807, of the Channel fleet. In 1808, with Sir Harry Burrard and his staff on board, he convoyed a large force of troops to the Tagus, and covered the embarkation of the army at Corunna in January 1809, a service for which he received the thanks of parliament. He had no further service afloat, but became rear-admiral on 4 June 1814, vice-admiral on 27 May 1825, admiral on 23 Nov. 1841, and died (the senior admiral of the red) in 1857. He married in 1809 Sarah, daughter of Jeremiah Hadsley of Ware Priory, Hertfordshire, and left issue.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Thursday 21st of October 2021 22:11AvMach
Thursday 21st of October 2021 20:37George W Newman
John SmithBritish
Naval Sailor
Service 1798-1813
Thursday 21st of October 2021 13:43Mark Halstead
British hired ship 'Archangel' (1689) (48) 1689-1696
British 48 Gun
Hired Ship
Thursday 21st of October 2021 08:31Frank David Bradshaw
Manser BradshawBritish
Naval Sailor
Service 1824-1855
Wednesday 20th of October 2021 18:55Barry J. Fox