Polycarpus Taylor


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
First Known Service4.5.1733CSORN
Last Known Service6.12.1762CSORN
Date of Death1780 - Durham CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
4.5.1733 Lieutenant ADM 6/14/219CSORN
2.5.1743 CaptainCSORN
2.5.174323.6.1743Fowey (42), Captain and Commanding Officer ADM 6/16/343
Commission confirmed 20.7.1744
BWAS-1603
23.6.174329.7.1744Basilisk (8), Commander and Commanding Officer ADM 6/17/469
Issued by Edward Vernon (1684-1757), Jamaica
Commission confirmed 9.6.1749
BWAS-1714
27.8.17443.11.1747Fowey (44), Captain and Commanding Officer ADM 6/16/356BWAS-1714
3.11.174729.1.1747/48Warwick (60), Captain and Commanding Officer ADM 6/17/514
Issued by Sir Charles Knowles (1st Baronet Knowles) (1704-1777), Jamaica
Commission confirmed 23.3.1749/50
ADM 6/17
29.1.1747/4823.6.1748Elizabeth (70), Captain and Commanding Officer ADM 6/17/514
Issued by Sir Charles Knowles (1st Baronet Knowles) (1704-1777), Jamaica
Commission confirmed 23.3.1749/50
BWAS-1714
9.4.1748 Battle of Santiago de Cuba 
29.10.174812.12.1749Rippon (54), Captain and Commanding Officer ADM 6/17/514
Issued by Sir Charles Knowles (1st Baronet Knowles) (1704-1777), Jamaica
Commission confirmed 23.3.1749/50
BWAS-1714
7.6.17563.10.1756Culloden (74), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/277ADM 6/18
3.10.175625.1.1758Deptford (50), Captain and Commanding Officer ADM 6/18/348
Issued by Lord Edward Hawke (1st Baron Hawke of Towton) (1704/5-1781), English Channel
Commission confirmed 25.1.1757
ADM 6/18
6.12.1762 Superannuated Rear-Admiral ADM 6/19/453ADM 6/19

Notes on Officer


Biographyref:1059

TAYLOR, POLICARPUS (d. 1780), rear-admiral, was on 21 June 1739 promoted to be second lieutenant of the Augusta with Sir Chaloner Ogle [q. v.] He seems to have gone out with Ogle to the West Indies, and in June 1741 was moved by Vernon to the Boyne, his own flagship. On 2 May 1743 he was promoted to be captain of the Fowey frigate on the Jamaica station, and continued in her till 1747, when he was moved by Rear-admiral (afterwards Sir Charles) Knowles [q. v.] to the Elizabeth of 64 guns, and, after the abortive attempt on St. Iago de Cuba, to the Cornwall, Knowles's own flagship. As flag-captain, Taylor took part in the engagement off Havana on 1 Oct. 1748. When Knowles returned to England he put Taylor in command of the Ripon, and left him as senior officer on the station. In the following autumn he was recalled, and arrived at Spithead early in January 1749–50. In the spring of 1756 he was appointed to the Marlborough, but on 7 June to the Culloden, with orders to go out with Sir Edward (afterwards Lord) Hawke [q. v.] and join her at Gibraltar. He seems to have brought her to England in the course of 1757 and to have had no more service, though by a confusion with Wittewronge Taylor [q. v.] —aggravated by his connection with Knowles, the Cornwall, and Hawke—he is said to have commanded the Ramillies in 1758. In 1762 he was superannuated with the rank of rear-admiral ‘in the fleet,’ or, as it was then called, ‘yellowed,’ and passed the rest of his life in retirement in Durham, where he died in 1780.


Biographyref:1059

TAYLOR, POLICARPUS (d. 1780), rear-admiral, was on 21 June 1739 promoted to be second lieutenant of the Augusta with Sir Chaloner Ogle. He seems to have gone out with Ogle to the West Indies, and in June 1741 was moved by Vernon to the Boyne, his own flagship. On 2 May 1743 he was promoted to be captain of the Fowey frigate on the Jamaica station, and continued in her till 1747, when he was moved by Rear-admiral (afterwards Sir Charles) Knowles to the Elizabeth of 64 guns, and, after the abortive attempt on St. Iago de Cuba, to the Cornwall, Knowles's own flagship. As flag-captain, Taylor took part in the engagement off Havana on 1 Oct. 1748. When Knowles returned to England he put Taylor in command of the Ripon, and left him as senior officer on the station. In the following autumn he was recalled, and arrived at Spithead early in January 1749–50. In the spring of 1756 he was appointed to the Marlborough, but on 7 June to the Culloden, with orders to go out with Sir Edward (afterwards Lord) Hawke and join her at Gibraltar. He seems to have brought her to England in the course of 1757 and to have had no more service, though by a confusion with Wittewronge Taylor—aggravated by his connection with Knowles, the Cornwall, and Hawke—he is said to have commanded the Ramillies in 1758. In 1762 he was superannuated with the rank of rear-admiral ‘in the fleet,’ or, as it was then called, ‘yellowed,’ and passed the rest of his life in retirement in Durham, where he died in 1780.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Saturday 4th of July 2020 14:22Karen JamesHenry Morse Samson
Saturday 4th of July 2020 09:36Mark ThompsonBritish gunboat 'Gunboat No. 6' (1805) (3)
Friday 3rd of July 2020 00:38Albert ParkerJohn Midwinter (d.1753)
Wednesday 1st of July 2020 11:29Ray MiltonBritish Third Rate ship of the line 'Conqueror' (1801) (74)
Tuesday 30th of June 2020 15:47Carlos AlvarezSpanish galley 'Santa Ana' (0000) (3)