Jonas Archer Abbott


NationalityBritish 
RolesNaval Sailor 
First Known Service2.3.1819CSORN
FatherAlderman Abott of DublinNBD1849
Father-in-Law James Agnew StevensNBD1849
WifeMary Ellis StevensNBD1849
Last Known Service1841CSORN

Event History


Date fromDate toEventSource
2.3.1819 Entered the navyref:72
2.3.1819 Newcastle (60), 1st Class VolunteerNBD1849
99.99.18194.1826Belette (16), MidshipmanCSORN
99.99.18194.1826Victory (98), MidshipmanCSORN
99.99.18194.1826Blonde (46), MidshipmanCSORN
99.99.18194.1826Nieman (28), MidshipmanCSORN
4.1826 Passed the Lieutenant's Examination ADM 107/58/69-70ref:72
4.18261.10.1830Melville (74), Master's MateNBD1849
4.18261.10.1830Maidstone (36), Master's MateNBD1849
1.10.1830 LieutenantCSORN
1.10.183028.9.1831Ranger (28), LieutenantNBD1849
28.9.1831 Sparrowhawk (18), LieutenantNBD1849
1833 Winchester (60), LieutenantNBD1849
15.10.1833 Thunderer (84), LieutenantNBD1849
8.5.1838 Trinculo (18), LieutenantNBD1849
7.9.1841 Dido (18), LieutenantNBD1849
23.11.1841 CommanderCSORN
23.11.1841 Placed on Half-Payref:72
20.2.1844 Married Mary Ellis Stevensref:72

Notes on Officer


BiographyNBD1849

ABBOTT. (Commander, 1841. f-p., 21 ; h-p., 7.)

Jonas Archer Abbott is son of the late Alderman Abbott, of Dublin; and nephew, maternally, of Vice-Admiral of the Red Sir Edw. Griffith Colpoys, K.C.B., who died Commander-in-Chief on the North America and West India station, 11 Nov. 1832.

This officer entered the Navy, 2 March, 1819, as Fst.-cl. Vol., on board the Newcastle 60, Capt. Arthur Fanshawe, bearing the flag of his uncle, the late Sir E. G. Colpoys, on the North America station, where he successively removed, as Midshipman, to the Niemen 28, Capt. Edw. Reynolds Sibly, and Bellette 18, Capt. Geo. Rich. Pechell. After an attachment of two years, in that capacity, to the Victory 104, flag-ship at Portsmouth of Sir Geo. Martin, and Blonde 46, Capt. Lord Byron, under whom he escorted from this country the remains of the late King and Queen of the Sandwich Islands, Mr. Abbott passed his examination in April, 1826; between which period and the date of his promotion to the rank of Lieutenant, 1 Oct. 1830, he further served, as Mate, on board the Melville 74, Capt. Henry Hill, guard-ship at Portsmouth, and Maidstone 42, bearing the broad pendant at the Cape of Good Hope of Commodore Wm. Skipsey, and afterwards commanded by Capt. Chas. Marsh Schomberg. His subsequent appointments were, on the North America and West India, Mediterranean, Lisbon, and Home stations – on the date of his promotion, as above, to the Ranger 28, Capt. Wm. Walpole – 28 Sept. 1831, to the Sparrowhawk 18, Capt. Thos. Maitland – for a short time in 1833, to the Winchester 52, Capt. Hon. Wm. Wellesley – 15 Oct. in the same year, to the Thunderer 84, Capt. Wm. Furlong Wise – 8 May, 1838, to the Trinculo 16, Capt. Henry Edw. Coffin – and, 7 Sept. 1841, to the Dido 18, Capt. Hon. Wm. Keppel. Since his advancement to his present rank, which took place on 23 Nov. in the latter year, Commander Abbott has been on half-pay.

He married, 20 Feb. 1844, Mary Ellis, eldest daughter of Commander Jas. Agnew Stevens, R.N. Agents – Messrs. Chard.




Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Monday 23rd of November 2020 11:32CyBritish First Rate screw ship of the line 'Royal George' (1853) (120)
Monday 23rd of November 2020 10:17David HannamBritish First Rate screw ship of the line 'Royal George' (1853) (120)
Monday 23rd of November 2020 05:48Timothy OakleyFrench Fifth Rate frigate 'Danae' (1763) (32)
Friday 20th of November 2020 08:42Cy Thomas Baillie (1725-1802)
Friday 20th of November 2020 06:29Denise Taylor Thomas Baillie (1725-1802)