Royal Adelaide

38
Nominal Guns112
NationalityUnited Kingdom of Great Britain and Ireland
OperatorRoyal Navy
Ordered6.1.1812
Keel Laid Down5.1819
Launched28.7.1828
How acquiredPurpose built
ShipyardPlymouth Dockyard - Plymouth
Ship ClassPrincess Charlotte Class
ConstructorEdward Churchill
CategoryFirst Rate
Ship TypeShip of the Line
Sailing RigShip Rigged
Sold for Break Up4.4.1905

Dimensions


DimensionMeasurementTypeMetric EquivalentBWAS-1817
Length of Gundeck197' 11"Imperial Feet60.0459 
Length of Keel163' 8.6"Imperial Pound73.9637 
Breadth53' 0"Imperial Feet16.1544 
Breadth (oa)53' 11"Imperial Feet16.1629 
Depth in Hold22' 6"Imperial Feet6.7818 
Burthen2,446 1994Tons BM 

Armament


28.7.1828Broadside Weight = 1880 Imperial Pound ( 852.58 kg)BWAS-1817
Lower Gun Deck2 British 68-Pound Shell Gun
Lower Gun Deck28 British 32-Pounder
Middle Gun Deck2 British 68-Pound Shell Gun
Upper Gun Deck2 British 68-Pound Shell Gun
Upper Gun Deck32 British 32-Pounder
Quarterdeck12 British 32-Pound Carronade
Quarterdeck2 British 12-Pounder
Forecastle2 British 32-Pound Carronade
Middle Deck Bow Chaser30 British 32-Pounder

Crew Complement


Date# of MenNotesSource
28.7.1828738Design ComplementBWAS-1817

13 Commanding Officers


DatesRankNameSource
5.9.1835 - 30.4.1836CaptainGordon Falcon (1777-1854)BWAS-18171.1852 - 1.4.1852CaptainMontagu Stopford (1798-1864)W0331.4.1859 - 7.1860CaptainWoodford John Williams (d.1807)W0337.1860 - 31.12.1861CaptainWilliam King Hall (1816-1886)W0251.1.1862 - 31.10.1863CaptainWilliam VeseyW0333.11.1863 - 26.10.1866CaptainHenry Caldwell (1815-1868)W03326.10.1866 - 1.11.1869CaptainSir George William Preedy (1817-1894)W0331.11.1869 - 1.10.1875CaptainSir Trevenen Penrose CoodeW0331.10.1875 - 30.10.1879CaptainSir William Henry Whyte (1829-1912)W0331.11.1879 - 30.11.1888CaptainFrederic Proby DoughtyW03330.3.1885 - 7.4.1887CaptainWilliam CumingW0333.4.1887 - 1887CaptainHarry Woodfall Brent (1834-1911)30.11.1888 - 31.12.1884CaptainRichard Carter (1828-1887)W033

4 Flag Officers


DatesRankNameSource
5.9.1835 - 30.4.1836Vice-Admiral of the RedSir William Hargood (1762-1839)BWAS-18171.10.1875 - 1.11.1878AdmiralSir Thomas Matthew Charles Symonds (1813-1894)W0331.11.1878 - 30.10.1879AdmiralArthur Farquhar (1815-1908)W0339.1.1880 - 1.12.1881AdmiralSir Charles Gilbert John Brydone Elliot (1818-1895)W033

3 Commissioned Officers


DatesRankNameSource
5.9.1835 - 8.1836First LieutenantRobert Augustus Bradshaw (1800-?)NBD18495.5.1836 - 4.5.1839Flag LieutenantHumphrey ButlerNBD18491881First LieutenantCharles Robert WoodNL1865

Service History


DateEventSource
1.4.1859Guardship of ordinary at DevonportW033


Notes on Ship



Ordered as **London**, she was renamed on 1827-05-10

She was converted to serve as a depot ship in 1860


 

Previous comments on this pageno comments to display
Make a comment about this page





Recent comments to other pages

Date postedByPage
Saturday 18th of January 2020 19:42CyBritish Other Vessels hoy 'Unity' (1693) (4)
Saturday 18th of January 2020 17:44Charles DaceBritish Other Vessels hoy 'Unity' (1693) (4)
Thursday 16th of January 2020 10:01CyRené Joseph Bouvet de Précourt (1715-1782)
Thursday 16th of January 2020 09:29Admiral HawkeRené Joseph Bouvet de Précourt (1715-1782)
Wednesday 15th of January 2020 08:54cyThomas Goldesborough (d.1828)